Armáda ostřelovala katolický kostel v Myanmaru

Nejméně dvě ženy zahynuly při pondělním útoku na katolický kostel v Kajan Tarjar v Kajaském státu. Mnoho lidí bylo zraněno a stavba se obrátila v trosky. Útok byl odvetou armády na akce, při nichž lidé protestující proti vojenskému převratu podpálili domy kolaborantů a úřady režimních institucí. Podle junty se členové Lidových sil obrany ukrývali právě ve zmíněné vesnici. Kromě farního kostela v Kajan Tarjar byla ostřelována také katedrála Nejsvětějšího Srdce v Pekonu.
Publikováno: 26. 5. 2021 14:30

Foto: ilustrační, Vatican News

Agentura Fides přinesla informace podané jezuity působícími v Myanmaru. „Obyvatelé považovali kostel za jediné bezpečné místo, kde se dalo skrýt,“ napsali v prohlášení. Tisíce uprchlíků se skrývá v katolických kostelech a klášterech. Řeholníci odsoudili postup armády a vyzvali vládu, aby velitele útoků volala k odpovědnosti. „Armáda musí okamžitě zastavit útoky na bezbranné civilisty,“ vyzývají.

Barmský misionář působící v Itálii zdůrazňuje, že situace se vyhrocuje a stává se ze den na den nebezpečnější. „Dochází k neuměřenému užití ozbrojených sil a vraždění bezbranného civilního obyvatelstva. Lidé se pokoušejí bránit za pomoci provizorních zbraní a tím se spirála násilí dále roztáčí. Připojujeme se k papeži, abychom ještě jednou vzývali konec násilí,“ řekl v rozhovoru pro Agenturu Fides P. Maurice Moe Haung.

Únorový vojenský puč v Myanmaru vyvolal vlnu protestů, proti kterým armáda bezohledně a krvavě zakročila. Při pouličních střetech přišlo o život nejméně 818 lidí. Analytici upozorňují, že násilné epizody mohou přerůst do regulérní občanské války. V Kajaském státu patří 75 procent obyvatel k etnickým menšinám. Z jeho 355 tisíc obvykle tvoří katolíci téměř čtvrtinu (90 tisíc).

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022