Armáda ostřelovala katolický kostel v Myanmaru

Nejméně dvě ženy zahynuly při pondělním útoku na katolický kostel v Kajan Tarjar v Kajaském státu. Mnoho lidí bylo zraněno a stavba se obrátila v trosky. Útok byl odvetou armády na akce, při nichž lidé protestující proti vojenskému převratu podpálili domy kolaborantů a úřady režimních institucí. Podle junty se členové Lidových sil obrany ukrývali právě ve zmíněné vesnici. Kromě farního kostela v Kajan Tarjar byla ostřelována také katedrála Nejsvětějšího Srdce v Pekonu.
Publikováno: 26. 5. 2021 14:30

Foto: ilustrační, Vatican News

Agentura Fides přinesla informace podané jezuity působícími v Myanmaru. „Obyvatelé považovali kostel za jediné bezpečné místo, kde se dalo skrýt,“ napsali v prohlášení. Tisíce uprchlíků se skrývá v katolických kostelech a klášterech. Řeholníci odsoudili postup armády a vyzvali vládu, aby velitele útoků volala k odpovědnosti. „Armáda musí okamžitě zastavit útoky na bezbranné civilisty,“ vyzývají.

Barmský misionář působící v Itálii zdůrazňuje, že situace se vyhrocuje a stává se ze den na den nebezpečnější. „Dochází k neuměřenému užití ozbrojených sil a vraždění bezbranného civilního obyvatelstva. Lidé se pokoušejí bránit za pomoci provizorních zbraní a tím se spirála násilí dále roztáčí. Připojujeme se k papeži, abychom ještě jednou vzývali konec násilí,“ řekl v rozhovoru pro Agenturu Fides P. Maurice Moe Haung.

Únorový vojenský puč v Myanmaru vyvolal vlnu protestů, proti kterým armáda bezohledně a krvavě zakročila. Při pouličních střetech přišlo o život nejméně 818 lidí. Analytici upozorňují, že násilné epizody mohou přerůst do regulérní občanské války. V Kajaském státu patří 75 procent obyvatel k etnickým menšinám. Z jeho 355 tisíc obvykle tvoří katolíci téměř čtvrtinu (90 tisíc).

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Mše svatá ke cti sv. Ludmily v bazilice sv. Jiří

Ve čtvrtek 16. září 2021 proběhla v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě slavnostní mše svatá ke cti svaté Ludmily. Hlavním celebrantem byl Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Po celou dobu bohoslužby byla v bazilice vystavena k uctění lebka mučednice. Liturgii doprovodila zpěvem Schola Gregoriana Pragensis. Přinášíme fotogalerii.
17.09.2021

Papežská mše zahájí plenární zasedání evropských biskupů

Svatý stolec dnes zveřejnil program papežských bohoslužeb v měsících září a říjnu. Papež František bude hlavním celebrantem mší svatých u příležitosti plenárního zasedání CCEE, zahájení biskupské synody a biskupského svěcení.
17.09.2021

Budapešť a Slovensko: apoštolská cesta v jedné minutě

Krátká videomozaika jako ohlédnutí za 34. mezinárodní apoštolskou cestou papeže Františka do Budapešti a na Slovensko. Římský biskup ji zakončil poděkováním před ikonou Salus Populi Romani v bazilice Panny Marie Větší.
17.09.2021

Vědci rekonstruovali obličej sv. Ludmily

Díky moderním vědeckým a technickým metodám můžeme při příležitosti jubilejního roku, ve kterém si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily, pohlédnout této světici do tváře. Mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie digitálně z jednotlivých segmentů znovu sestavil obličejovou část lebky kněžny Ludmily a celosvětově uznávaný specialista na rekonstrukci obličeje člověka podle lebky, Cícero Moraes, následně rekonstruoval Ludmilin obličej.
16.09.2021

Čeští biskupové na mši svaté s papežem Františkem v Šaštíně

Ve středu 15. září 2021 dorazila řada poutníků do slovenského Šaštína, kde se poblíž baziliky Sedmibolestné Panny Marie v 10.00 hodin konala mše svatá s papežem Františkem. Mezi poutníky byli také biskupové a generální vikáři z Čech i Moravy. Po skončení bohoslužby měli čeští poutníci příležitost se u šaštínské baziliky setkat se svými biskupy a kněžími. Přinášíme fotogalerii.
16.09.2021