Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Fotogalerie: Požehnání poutního Svatoprokopského areálu na Sázavě

Datum publikace21. 6. 2021, 14.45
TiskTisk

V neděli 20. června požehnal pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka obnovený kostel a celý poutní Svatoprokopský areál na Sázavě. Po více než dva roky trvající generální opravě se tak návštěvníkům a poutníkům znovu otevírá možnost prohlédnout si tuto významnou duchovně-kulturní památku Benešovska. Přinášíme také fotogalerii

Foto: Petr Homolka, Člověk a Víra

Projekt, který se týkal části kláštera vlastněné Římskokatolickou farností Sázava, byl financován z fondů EU – IROP a jeho rozpočet činil přibližně 120 mil. Kč. Již nyní je zde o víkendech otevřeno poutní a informační centrum s prodejem suvenýrů a zajišťujeme komentované prohlídky kostela.
Zdejší klášter je místem opravdu výjimečným, kde se setkávají duchovní i kulturní kořeny našeho národa. Právě v tomto klášteře se nejdelší dobu (až do konce 11. století) zachovala staroslověnština, dědictví Velké Moravy a svatých Cyrila a Metoděje.

Historie kláštera začíná přibližně před tisíci lety, kdy se do lesů kolem řeky Sázavy uchýlil do samoty a osobního hledání Boha muž, kterého dnes známe pod jménem sv. Prokop. Kolem roku 1032 zde potom s knížetem Oldřichem zakládá třetí nejstarší mužský klášter na našem území a stává se jeho prvním opatem. Svatý Prokop byl později prvním Čechem oficiálně kanonizovaným neboli prohlášeným za svatého papežem, a to už v roce 1204. Jeho význam ukazuje například to, že socha tohoto národního patrona stojí například v Praze na Karlově mostě či na Václavském náměstí po boku věčného knížete země České, svatého Václava. Prokopovi je zasvěceno velké množství kostelů a kaplí Čech i Moravy, je po něm také pojmenované Prokopské údolí v Praze a křestní jméno Prokop se stále objevuje i v matrikách. Asi nejznámější je motiv svatého Prokopa s čertem zapřaženým do pluhu, což ukazuje, že světec je i dnes dobrým pomocníkem v boji se zlem.
Vraťme se ale k Sázavskému klášteru. Po staletí sem proudili poutníci, aby si u světce vyprosili pomoc a na jeho přímluvu se dály zázraky v dobách dávno minulých i poměrně nedávných.

A na co se mohou návštěvníci těšit? V kryptě kostela je nová podlaha, upraven umělecký designový lustr se staroslověnským nápis. U vstupu do kostela je nová umělecká mříž také se staroslověnským textem. Již nyní stávající prohlídkový okruh v Sázavském klášteře doplňuje farností provozovaný tzv. malý okruh (gotické torzo, kostela a krypta). Nyní je tento okruh do konce školního roku otevřen o víkendech. Od začátku prázdnin denně s výjimkou pondělí. Monumentální gotické torzo z červeného pískovce s dominantní věží nám ukáže velkolepé plány gotické přestavby kostela sv. Prokopa. Nově budou zpřístupněny prostory na úrovni varhan a kůru, kde se dokončuje nová expozice „Český světec svatý Prokop,“ zpřístupněna bude od srpna 2021.

Kláštery byly odedávna místy ticha, rozjímání a hledání. Tento aspekt je možná ještě důležitější pro dnešního člověka, často přesyceného hlukem, množstvím informací a podnětů nejrůznějšího druhu. Proto je vedle historických a uměleckých krás Sázava i dnes místem, kde může každý člověk načerpat především duchovně. Na Sázavě se těšíme na všechny poutníky i návštěvníky.

Text: P. Radim Cigánek, farář
Zdroj: Arcibiskupství pražské

Autor článku: TS ČBK
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou