Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež František: Bůh mění naše hříšné životy tak, aby se z nás stali misionáři

Datum publikace1. 7. 2021, 10.30
TiskTisk

Středeční generální audience Svatého otce probíhala opět na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci. Papež František pokračoval v novém cyklu katechezí druhým výkladem věnovaným listu apoštola Pavla Galaťanům. Ve své promluvě upozornil na to, že právě Boží milost proměnila hříšného Saula v apoštola pohanů.

Na úvod své katecheze, v níž se papež František opět věnoval osobnosti svatého Pavla a jeho druhému listu Galaťanům, poznamenal, že Pavel jasně stanovuje svůj záměr, kterým je „znovu zdůraznit novost evangelia, kterou Galaťané obdrželi prostřednictvím jeho kázání, aby si budovali pravou identitu, na níž mohou založit svou vlastní existenci“.

Dostáváme se k jádru problému

Papež řekl, že Pavel odložil prázdné argumenty svých kritiků a „mířil vysoko“ tím, že ukazoval cestu k překonání konfliktů uvnitř společenství. Až na konci svého dopisu Pavel odhalil, že jádrem vyvolaného sporu je obřízka, tedy hlavní židovská tradice.
„Pavel se rozhodl jít hlouběji, protože v sázce byla pravda evangelia a svoboda křesťanů, která je jeho nedílnou součástí.“ Pavel se nezastavil na povrchu a ve snaze najít řešení neusiloval o smír s každým. „Což se ucházím o to, abych byl pěkný u lidí? Kdybych ještě i teď chtěl být pěkný u lidí, nebyl bych Kristovým služebníkem.” (Gal 1,10)

Chlouba Božího milosrdenství

Svatý Otec dále připomněl Pavlovo tvrzení, že byl Pavel povolán Bohem k tomu, aby byl apoštolem, nebylo to jeho vlastními zásluhami. Pavel se dokonce chlubil, že v judaismu pokročil mnohem dál než ostatní, a zdůraznil, že byl obhájcem svých „předků“ a divoce pronásledoval církev. Papež řekl, že Pavel se chlubil svým předchozím způsobem života, jen aby zdůraznil velikost Božího milosrdenství. „Pavel tak zdůraznil pravdu o svém povolání prostřednictvím pozoruhodného kontrastu, který se projevil v jeho životě: od doby, kdy byl pronásledovatelem křesťanů za nedodržování tradic a zákona, byl povolán, aby se stal apoštolem k hlásání evangelia Ježíše Krista.“ 
Pavel však zůstal svobodný pro hlásání evangelia a také svobodný k vyznání svých hříchů. 'Takový jsem byl' -  je to pravda, která dává svobodu srdci, je to svoboda Boží.

Používáme slabé a hříšné

Navzdory Pavlově pestré minulosti se Bůh rozhodl zjevit mu svého Vzkříšeného Syna, aby mohl kázat evangelium pohanům.
„Jak nevyzpytatelné jsou cesty Páně!“ řekl papež. „Zažíváme to každý den, ale zvláště pokud si vzpomínáme na chvíli, kdy nás Pán povolal.“ Papež František proto vyzval všechny, aby nikdy nezapomněli na okamžik a způsob, jakým Ježíš vstoupil do jejich životů. „Uchovávejme si v srdci a mysli ono setkání s milostí, kdy Bůh změnil naši existenci...“ dodal a žasl nad tím, jak často Bůh k projevování své vůle využívá hříšníky a slabé.

„A přesto v tom není nic náhodného, protože všechno bylo připraveno v Božím plánu. On spřádá naše dějiny, dějiny každého z nás, a pokud s důvěrou přitakáváme jeho plánu spásy, povšimneme si toho. Povolání vždy zahrnuje poslání, k němuž jsme určeni, a proto se po nás žádá, abychom se na ně připravovali s veškerou vážností, s vědomím, že je to Bůh sám, kdo nás posílá, Bůh sám, kdo nás podporuje svou milostí.“

Boží milost nás činí služebníky evangelia

Na závěr papež František připomněl, že když Bůh volá, vštěpuje nám také poslání, na které se musíme pilně připravit. 

„Nechme se vést tímto vědomím: Prvenství milosti proměňuje existenci a činí ji hodnou toho, aby vstoupla do služby evangeliu. Prvenství milosti přikrývá všechny hříchy, mění srdce, mění život, dovoluje nám vidět nové cesty. Nezapomínejme na to.“

Celý text promluvy naleznete zde.

V závěrečných pozdravech při generální audienci pozdravil papež František poutníky ze Slovenska a nechal zatleskat svému řidiči, který odchází do důchodu.

Ve svém pozdravu poutníkům se František ve slovenštině obrátil na účastníky děkovné pouti Košické eparchie, která slaví 350. výročí plačícího milostného obrazu Klokočovské Bohorodičky a kterou vede jejich arcibiskup Cyril Vasiľ.

„Bratři a sestry, kéž tato oslava Matky Boží obnoví ve vašem lidu víru a živé vědomí její přímluvy na vaší cestě. Ze srdce žehnám vám všem a vašim drahým ve vlasti. Sláva Isusu Christu!“

Papež pak v italštině poděkoval svému řidiči Renzovi Cece, který dnes odchází do důchodu, a připomněl, že začal pracovat ve čtrnácti letech a že tehdy přijel na kole. „Je jedním z těch, kteří svou prací, dobrou vůlí a modlitbou táhnou církev kupředu. Moc mu děkuji a využívám této příležitosti, abych poděkoval všem laikům, kteří s námi ve Vatikánu spolupracují,“ řekl papež.

Svatý Otec na závěr audience ještě znovu připomněl úterní slavnost svatých apoštolů Petra a Pavla a vyjádřil naději, že „příklad a stálá ochrana těchto pilířů církve budou každému oporou v úsilí následovat Krista“. A připojil přání, aby „letní období bylo příležitostí k prohloubení vztahu k Bohu a k jeho svobodnějšímu následování Krista“.

Zdroj: Vatican News, anglická a česká sekce

Autor článku: Tereza Myslilová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou