Měsíc po tornádu: Rekordní sbírka pomáhá

Poté, co se prohnalo tornádo jižní Moravou, vyhlásila Diecézní charita Brno sbírku a začala organizovat pomoc. Do dne 22. července zaslali lidé do sbírky 329 607 374 korun. Celkem 114 770 000 korun už Charita rozdělila domácnostem prostřednictvím darovacích smluv. Na celkové koordinaci během uplynulého měsíce intenzivně pracovaly téměř dvě stovky zaměstnanců. Pracovníci Charity pomáhali v zasažených obcích, prováděli šetření v domácnostech nebo poskytovali odbornou psychologickou pomoc. Část charitního týmu se podílela na zajištění sbírky a komunikaci s dobrovolníky i dárci.
Publikováno: 23. 7. 2021 8:00

„Krátce po katastrofě jsme vyhlásili sbírku na pomoc lidem v oblasti zničené tornádem. Dosud do sbírky lidé zaslali 329 607 374 korun. Hned první dny lidé denně věnovali desítky milionů korun a v menší míře přicházejí příspěvky i tři týdny po události. Je to ohromný projev solidarity a hluboké lidské sounáležitosti,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Třetina peněz ze sbírky už pomáhá konkrétním lidem. Celkem 114 770 000 korun již Charita rozdělila pomocí darovacích smluv lidem v postižených oblastech. „Celkem sedmdesát týmů během měsíce provádělo šetření přímo v obcích. Intenzivně tedy pracujeme na tom, aby další finanční pomoc byla rozdělena potřebným lidem. Peníze ze sbírky jsou určeny na obnovu zničených domů,“ doplnil ředitel Haičman.

Charita pomáhá lidem v zasažených oblastech. „V prvních dnech šlo o dodání potravin a vody do míst, která byla zcela zničená. V obcích jsme také zajišťovali materiální pomoc. Například jsme dodávali elektrocentrály, čelovky nebo pracovní pomůcky. Později jsme nabízeli i psychologickou podporu lidem, kterým tornádo odneslo i duševní sílu,“ vysvětlila koordinátorka Katarína Durkáčová. Charita také v lokalitě informuje o možnosti využít Charitní pečovatelskou službu, Domácí zdravotní péči, Dluhovou poradnu nebo psychologické poradenství na Lince důvěry Blansko.

Na tornádem zničeném Hodonínsku a Břeclavsku usilovně pracovali charitní koordinátoři, mezi nimi i Zuzana Hallová z Oblastní charity Hodonín. „V Mikulčicích jsem odpracovala 134 hodin a najezdila přes 600 km. Osobně jsem navštívila desítky domů v zasažených obcích a hovořila se stovkou lidí. Například dvě domácnosti, kterým jsem poskytovala jídlo a psychologickou podporu, jsem navštěvovala každodenně po dobu tří týdnů, včetně víkendů,“ popsala činnost pracovnice Zuzana Hallová. Pro zaměstnance Charity to byla mimořádně náročná situace, která se navíc odehrávala v době pandemie a prázdnin. „Jsem vděčný, že se pracovníci ochotně zapojili. Za to jim patří velký dík,“ řekl ředitel.

Během uplynulého měsíce se na Diecézní charitu Brno obraceli lidé s nabídkou dobrovolnictví nebo materiální pomoci. Aktivně se v průběhu týdnů zapojilo přes 300 dobrovolníků a Charita eviduje více než 255 nabídek materiální podpory. Na telefonickou linku Diecézní charity Brno se jen v první den po katastrofě ozvalo 600 volajících.

Charita zůstává potřebným nablízku i nadále. Lidem, kterým pohroma zpustošila domov, se chce věnovat dlouhodobě a systematicky. V plánu je provádět opakovaná šetření v terénu a zaměřit se na ty, kteří si nedokážou či neumí pomoci.

Zdroj: TZ DCHB, Simona Císařová

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021