Papež: Obchodování s lidmi nahradit péčí

Datum publikace30. 7. 2021, 15.45

Na dnešek připadá Světový den boje proti obchodování s lidmi, který roku 2013 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František jej připomenul na sociální sítí Twitter: „Vyzývám všechny ke společné práci spolu s oběťmi obchodu s lidmi, abychom ekonomiku založenou na obchodu přeměnili v ekonomiku péče,' píše na svém twitterovém účtu.

Foto: Obchod s lidmi se týká milionů osob po celém světě, včetně dětí  (©yupachingping - stock.adobe.com)

Obětem obchodování s lidmi se v katolické církvi věnují zejména ženské řeholní kongregace. Jejich celosvětová síť Talitha Kum čítá více než tři tisíce řeholnic a laiků ve všech částech světa. Jednou z nich je sestra Ilse Villamar Cedeño z kongregace Božské vůle, která koordinuje pomocnou řeholní síť Red Tamar v Kolumbii.

„Příběhů o obchodování s lidmi je skutečně mnoho. Dnes bych ráda mluvila o Marlin, mladé ženě se třemi dětmi, z toho dvě jsou dvojčata. Jedno z těchto dvojčat po mozkové mrtvici zůstalo těžce postižené a mladá matka jen stěží hledala práci, aby rodinu uživila. Upadla tak do koloběhu prostituce, byla vystavena násilí a prožila velice kruté situace. V té nejčernější chvíli poznala několik našich spolusester, které pracují v síti Tamar, podařilo se jí zanechat prostituce a začala se vzdělávat. Společnost ale nezapomíná, a proto, ačkoli je z ní dnes psycholožka a má titul učitelky na základní škole, nakonec prodává květiny na ulici.“

Nakolik jsou pro vás důležitá slova papeže Františka, jimiž opakovaně upozorňuje na kriminální jev, jakým je obchod s lidmi?

Velice důležitá. Papež zdůrazňuje důstojnost člověka, stvořeného podle Božího obrazu, ve všech jejích rozměrech. Obchodování s lidmi, říká papež, plyne z egocentrismu, individualismu, utilitaristických postojů. Svatý otec nás povzbuzuje, abychom vyhledávali oběti obchodu s lidmi, každý den se snažili léčit jejich rány. Žádá nás, abychom naslouchali volání lidu“.

Uvedla kolumbijská řeholnice.

Zdroj: Vatican News - česká sekce