Vatikán vydá známky a razítko k Eucharistickému kongresu v Budapešti

Datum publikace27. 8. 2021, 8.00

Vatikánské filatelistické oddělení připravilo dvě tematické poštovní známky s emblémy 52. mezinárodního eucharistického kongresu v Budapešti. Pro sběratele bude k dispozici i speciální razítko, které se bude ve Vatikánu používat během dnů budapešťského kongresu.

Vatikánské poštovní oddělení sídlící v křídle Karla Velikého na levé straně Svatopetrského náměstí bude tematické razítko používat od 8. do 10. září 2021. Filatelistický materiál si bude možné dát ve Vatikánu orazítkovat i během následujících týdnů až do 9. října na oddělení razítkování Poštovní a filatelistické služby.

Obě zmíněné známky obsahují logo kongresu se symbolem Eucharistie jako pramene živé vody v duchu motta kongresu z žalmu 87 „V tobě jsou všechny mé prameny“. Pramen se dělí na čtyři větve, které symbolizují čtyři rajské řeky a šíření Dobré zvěsti do světa prostřednictvím čtyř evangelistů.

„Jeho voda se vlévá do řeky, znázorněné jako vlna, připomínající neustálou evangelizační činnost církve. Tak jako Dunaj protéká a spojuje různé země a národy, tak i Eucharistie spojuje křesťany různých kultur a jazyků evropského kontinentu v bratrství Božích dětí,“ čteme ve vysvětlujícím textu.

Vatikánský poštovní a filatelistický úřad při této příležitosti cituje slova papeže Františka z 10. listopadu 2018, že slavit eucharistický kongres ve velkém a moderním evropském městě, jakým je Budapešť, „ve kterém se evangelium a formy náboženské příslušnosti staly marginálními, znamená spolupracovat s Boží milostí na šíření eucharistické kultury prostřednictvím modlitby a činnosti, tedy způsobu myšlení a práce založeného na svátosti Eucharistie, ale vnímatelného i mimo církevní příslušnosti“.

Oficiální datum publikování filatelistické edice je 8. září. Kromě dvou známek a razítka týkajících se kongresu v Budapešti v ní budou i filatelistický arch a speciální razítko k 700. výročí smrti básníka Danteho, poštovní známka s razítkem k 300. jubileu řehole pasionistů, známky k 100. výročí založení Katolické univerzity Sacro Cuore v Miláně a 450. výročí narození malíře Caravaggia nebo aerogram k 400. výročí smrti kardinála sv. Roberta Bellarmina z řehole jezuitů.

Zdroj: Vatican News, slovenská sekce

Autor článku: TS ČBK