Papež František v prosinci možná navštíví Kypr

Datum publikace1. 9. 2021, 15.15

Papež František podle představitele kyperské církve v prosinci navštíví Kypr. Informovala o tom agentura Associated Press 31. srpna s tím, že místní zdroj uvedl, že se návštěva uskuteční 2. až 3. prosince a bude zahrnovat setkání s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem. Vatikán cestu zatím nepotvrdil. Ale v rozhovoru vysílaném 1. září papež uvedl, že doufá, že navštíví ostrovní národ ve východním Středomoří, který má cca 875 tis. osob, z toho přibližně 10 tis. katolíků.

Foto: Papež František s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem, Vatican News

Pro španělskou rozhlasovou stanici COPE papež uvedl, že se od svého zvolení v roce 2013 rozhodl navštívit „malé země v Evropě“: „Nejprve to byla Albánie a potom všechny malé země. Nyní je na programu Slovensko, poté Kypr, Řecko a Malta. Vycestovat jsem chtěl nejprve do menších zemí,“ řekl papež.

Také zatím není jasné, zda by byla papežská cesta na Kypr spojena s návštěvou sousedního Řecka a Malty, souostroví ležícího také ve Středozemním moři.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni pro agenturu AP řekl: „Některé hypotézy papežských cest se řeší na podzim, ale zatím je předčasné o nich mluvit.“

V rozhovoru papež také potvrdil svůj úmysl navštívit skotský Glasgow a účastnit se Konference OSN o změně klimatu, známé jako COP26, která se koná od 30. října do 12. listopadu.
„Ano, v zásadě je plán takový, že na konferenci pojedu,“ řekl papež. „Všechno závisí na tom, jak se v tu chvíli budu cítit. Ale můj projev se už připravuje a mám v plánu tam být.“

Pokud by papež František cestoval na Kypr, zemi s ortodoxní křesťanskou majoritou, byl by teprve druhým papežem, který by po Benedikt XVI., tento ostrov navštívil.

Kyperský prezident Nicos Anastasiades se setkal s papežem Františkem ve Vatikánu 18. listopadu 2019. Poté Anastasiades oznámil, že papeže pozval na návštěvu ostrova v roce 2020 na 60. výročí Kyperské republiky a 10. výročí návštěvy Benedikta XVI. Cesta se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnila.

Místní média navrhla, aby papežská návštěva Kypru zahrnovala také setkání s kyperským pravoslavným vůdcem Chrysostomosem II. a setkání s katolickou komunitou na stadionu.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku: TS ČBK