Papež František navštívil Budapešť

Datum publikace12. 9. 2021, 11.15

Papež František dnes zahájil svou 34. zahraniční apoštolskou cestu. V rámci sedmihodinové návštěvy Maďarska se setkal s představiteli státu, maďarskými biskupy a náboženskými autoritami. Vrcholem celého dne pak byla slavnostní mše svatá, která zakončila 52. mezinárodní eucharistický kongres.

Foto: Vatican Media

Papežské letadlo vzlétlo krátce po šesté hodině ranní letem A320 společnosti Alitalia z římského letiště Fiumicino a v 7.42 hodin přistálo v Budapešti, kde tak začala první etapa Františkovy 34. zahraniční apoštolské cesty. Papež František svěřil tuto apoštolskou návštěvu přímluvě 'tolika hrdinným vyznavačům víry', kteří v Maďarsku a na Slovensku svědčili o evangeliu „uprostřed nepřátelství a pronásledování“.

Papeže na mezinárodním letišti v Budapešti přivítal apoštolský nuncius v Maďarsku arcibiskup Michael Blume a maďarský velvyslanec při Svatém stolci Eduard Habsburg-Lothringen. Na letištní ploše na něj čekal místopředseda maďarské vlády a dvě děti oblečené v tradičních krojích.

Před závěrečnou mší 52. mezinárodního eucharistického kongresu papeže na soukromé audienci přijal prezident země János Áder a předseda vlády Viktor Orbán. Tato setkání se uskutečnila v budapešťském Muzeu výtvarných umění. Podle tiskového prohlášení Svatého stolce proběhlo setkání „podle plánu a v srdečné atmosféře“:

„Spolu se Svatým otcem byli přítomni také Jeho Eminence kardinál Parolin, státní sekretář, a Jeho Excelence arcibiskup Gallagher, sekretář pro vztahy se státy. Diskutovalo se mimo jiné o úloze církve v zemi, o závazku chránit životní prostředí a o obraně a podpoře rodiny.“

Druhou událostí krátké návštěvy Maďarska je setkání se zástupci Ekumenické rady církví a některých židovských obcí. Po vyslechnutí zástupců různých náboženských představitelů promluvil papež František ke zmíněným představitelům, kteří se sešli v budapešťském Muzeu výtvarného umění. „To, že jste zde, bok po boku,“ zahájil papež, „je znamením velké jednoty. Když se na vás dívám, moji bratři a spolukřesťané, žehnám vaší pokračující cestě k plnému společenství,“ pokračoval.

V Muzeu výtvarných umění se papež setkal také s maďarskými biskupy. Ve své promluvě jim připomněl jejich hlavní úkol citací slov Benedikta XVI.: „Křesťanská tradice není sbírkou věcí, slov, jako krabice mrtvých věcí; Tradice je řekou nového života, která přichází od pramenů, od Krista k nám, a zapojuje nás do dějin Boha s lidstvem.“

A také přítomné vyzval k podpoře bratrství: „Tváří v tvář kulturní, etnické, politické a náboženské rozmanitosti můžeme zaujmout dva postoje: můžeme se uzavřít do sebe a tvrdě bránit svou takzvanou identitu, nebo se můžeme otevřít setkání s druhými a společně pěstovat sen o bratrské společnosti.“

Dopolední program vyvrcholil slavnostní mší svatou na náměstí Hrdinů, která zakončila 52. mezinárodní eucharistický kongres. Homilii Svatého otce včetně jeho promluvy před modlitbou Anděl Páně si v plném znění můžete přečíst ZDE.

V 14.30 hodin proběhl rozlučkový ceremoniál na mezinárodním letišti v Budapešti a o několik minut později papež nastoupil na palubu letadla, které jej má přemístit na Slovensko, kde bude další dny jeho apoštolská cesta pokračovat.

V Bratislavě jej ještě dnes po příletu čeká program na Apoštolské nunciatuře, a to ekumenické setkání a soukromé setkání s členy Tovaryšstva Ježíšova.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Fotografie: Vatican Media