Papež František navštívil Budapešť

Papež František dnes zahájil svou 34. zahraniční apoštolskou cestu. V rámci sedmihodinové návštěvy Maďarska se setkal s představiteli státu, maďarskými biskupy a náboženskými autoritami. Vrcholem celého dne pak byla slavnostní mše svatá, která zakončila 52. mezinárodní eucharistický kongres.
Publikováno: 12. 9. 2021 11:15

Foto: Vatican Media

Papežské letadlo vzlétlo krátce po šesté hodině ranní letem A320 společnosti Alitalia z římského letiště Fiumicino a v 7.42 hodin přistálo v Budapešti, kde tak začala první etapa Františkovy 34. zahraniční apoštolské cesty. Papež František svěřil tuto apoštolskou návštěvu přímluvě "tolika hrdinným vyznavačům víry", kteří v Maďarsku a na Slovensku svědčili o evangeliu „uprostřed nepřátelství a pronásledování“.

Papeže na mezinárodním letišti v Budapešti přivítal apoštolský nuncius v Maďarsku arcibiskup Michael Blume a maďarský velvyslanec při Svatém stolci Eduard Habsburg-Lothringen. Na letištní ploše na něj čekal místopředseda maďarské vlády a dvě děti oblečené v tradičních krojích.

Před závěrečnou mší 52. mezinárodního eucharistického kongresu papeže na soukromé audienci přijal prezident země János Áder a předseda vlády Viktor Orbán. Tato setkání se uskutečnila v budapešťském Muzeu výtvarných umění. Podle tiskového prohlášení Svatého stolce proběhlo setkání „podle plánu a v srdečné atmosféře“:

„Spolu se Svatým otcem byli přítomni také Jeho Eminence kardinál Parolin, státní sekretář, a Jeho Excelence arcibiskup Gallagher, sekretář pro vztahy se státy. Diskutovalo se mimo jiné o úloze církve v zemi, o závazku chránit životní prostředí a o obraně a podpoře rodiny.“

Druhou událostí krátké návštěvy Maďarska je setkání se zástupci Ekumenické rady církví a některých židovských obcí. Po vyslechnutí zástupců různých náboženských představitelů promluvil papež František ke zmíněným představitelům, kteří se sešli v budapešťském Muzeu výtvarného umění. „To, že jste zde, bok po boku,“ zahájil papež, „je znamením velké jednoty. Když se na vás dívám, moji bratři a spolukřesťané, žehnám vaší pokračující cestě k plnému společenství,“ pokračoval.

V Muzeu výtvarných umění se papež setkal také s maďarskými biskupy. Ve své promluvě jim připomněl jejich hlavní úkol citací slov Benedikta XVI.: „Křesťanská tradice není sbírkou věcí, slov, jako krabice mrtvých věcí; Tradice je řekou nového života, která přichází od pramenů, od Krista k nám, a zapojuje nás do dějin Boha s lidstvem.“

A také přítomné vyzval k podpoře bratrství: „Tváří v tvář kulturní, etnické, politické a náboženské rozmanitosti můžeme zaujmout dva postoje: můžeme se uzavřít do sebe a tvrdě bránit svou takzvanou identitu, nebo se můžeme otevřít setkání s druhými a společně pěstovat sen o bratrské společnosti.“

Dopolední program vyvrcholil slavnostní mší svatou na náměstí Hrdinů, která zakončila 52. mezinárodní eucharistický kongres. Homilii Svatého otce včetně jeho promluvy před modlitbou Anděl Páně si v plném znění můžete přečíst ZDE.

V 14.30 hodin proběhl rozlučkový ceremoniál na mezinárodním letišti v Budapešti a o několik minut později papež nastoupil na palubu letadla, které jej má přemístit na Slovensko, kde bude další dny jeho apoštolská cesta pokračovat.

V Bratislavě jej ještě dnes po příletu čeká program na Apoštolské nunciatuře, a to ekumenické setkání a soukromé setkání s členy Tovaryšstva Ježíšova.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Fotografie: Vatican Media

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Mše svatá ke cti sv. Ludmily v bazilice sv. Jiří

Ve čtvrtek 16. září 2021 proběhla v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě slavnostní mše svatá ke cti svaté Ludmily. Hlavním celebrantem byl Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Po celou dobu bohoslužby byla v bazilice vystavena k uctění lebka mučednice. Liturgii doprovodila zpěvem Schola Gregoriana Pragensis. Přinášíme fotogalerii.
17.09.2021

Papežská mše zahájí plenární zasedání evropských biskupů

Svatý stolec dnes zveřejnil program papežských bohoslužeb v měsících září a říjnu. Papež František bude hlavním celebrantem mší svatých u příležitosti plenárního zasedání CCEE, zahájení biskupské synody a biskupského svěcení.
17.09.2021

Budapešť a Slovensko: apoštolská cesta v jedné minutě

Krátká videomozaika jako ohlédnutí za 34. mezinárodní apoštolskou cestou papeže Františka do Budapešti a na Slovensko. Římský biskup ji zakončil poděkováním před ikonou Salus Populi Romani v bazilice Panny Marie Větší.
17.09.2021

Vědci rekonstruovali obličej sv. Ludmily

Díky moderním vědeckým a technickým metodám můžeme při příležitosti jubilejního roku, ve kterém si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily, pohlédnout této světici do tváře. Mezinárodní tým odborníků z České republiky a Brazílie digitálně z jednotlivých segmentů znovu sestavil obličejovou část lebky kněžny Ludmily a celosvětově uznávaný specialista na rekonstrukci obličeje člověka podle lebky, Cícero Moraes, následně rekonstruoval Ludmilin obličej.
16.09.2021

Čeští biskupové na mši svaté s papežem Františkem v Šaštíně

Ve středu 15. září 2021 dorazila řada poutníků do slovenského Šaštína, kde se poblíž baziliky Sedmibolestné Panny Marie v 10.00 hodin konala mše svatá s papežem Františkem. Mezi poutníky byli také biskupové a generální vikáři z Čech i Moravy. Po skončení bohoslužby měli čeští poutníci příležitost se u šaštínské baziliky setkat se svými biskupy a kněžími. Přinášíme fotogalerii.
16.09.2021