Osobní účast na Světovém setkání rodin bude omezená kvůli pandemii COVID-19

Datum publikace3. 10. 2021, 10.00

Vatikán ve čtvrtek oznámil, že vzhledem k celosvětovému vývoji koronavirové pandemie proběhne Světové setkání rodin v roce 2022 v hybridní formě – osobně, online a v rámci diecézí. 10. ročník světového setkání se uskuteční v Římě ve dnech 22.-26. června 2022.

Foto: Bronzová socha svatého Petra ve vatikánské bazilice (Catholic News Agency)

Při živě přenášené tiskové konferenci, která se konala ve čtvrtek 30. září, organizátoři setkání uvedli, že na většině akcí v rámci Světového setkání rodin v Římě bude účast limitována na dva tisíce osob, vzhledem k větším obtížím spojeným s mezinárodním cestováním. Mezi dvěma tisíci zástupci budou rodiny pozvané biskupskými konferencemi a rodinné asociace, aby reprezentovaly místní církve.

Biskupové jsou také vyzývání k organizaci vlastních místních událostí paralelně k těm konajícím se v Římě. Kardinál Kevin Farrell, prefekt dikasterie, která setkání organizuje, uvedl: „Jak Svatý otec oznámil, tento ročník nebude pouhým jediným setkáním v Římě, ale bude skutečně událostí s mnoha centry v rámci diecézí po celém světě.“ Dodal, že se organizátoři snaží, aby lidé měli ze setkání pocit, že jsou všichni spolu, i když budou na jiných místech.

Kardinál Angelo De Donatis, vikář římské diecéze, řekl: „Volba města, které uchovává vzpomínky na apoštoly Petra a Pavla, jako hlavního místa konání vyzdvihuje původní poslání římské církve, která ‚společenství církví předsedá‘.“ A pokračoval: „V tomto kontextu se diecéze Řím snaží zajistit, aby všechny rodiny světa, zvláště ty, které nebudou moci do Říma přijet, se mohly rovněž zapojit do setkání a prožít mimořádnou zkušenost víry.“

Jednotlivé události 10. mezinárodního setkání rodin, které bylo o rok přesunuto kvůli koronavirové pandemii, se budou konat ve vatikánské hale Pavla VI., odkud budou živě přenášeny.

Setkání započne 22. června festivalem rodin s papežem Františkem. Další dny pak budou probíhat bohoslužby, eucharistické adorace, konference a panelové diskuze. V sobotu 25. června bude slavena mše svatá na náměstí sv. Petra se Svatým otcem, zástupci setkání a dalšími rodinami z římské diecéze. Pětidenní setkání bude zakončeno modlitbou Anděl Páně na Svatopetrském náměstí v neděli 26. června.

Gabriela Gambino, tajemnice Dikasteria pro laiky, rodinu a život, uvedla, že úřad záměrně ponechal nedělní program volný, aby biskupové po celém světě mohli slavit bohoslužby s rodinami svých diecézí. Římská diecéze také připravila sedm katechezí v pěti různých jazycích pro diecézní biskupy, aby je využili k přípravě věřících na setkání. „Tyto katecheze jsou samy o sobě cestou přípravy na to, aby setkání proběhlo jak v Římě, tak v jednotlivých diecézích,“ dodala.

Tématem setkání je „Láska v rodině: povolání a cesta ke svatosti.“ Oficiální hymna setkání, uveřejněná při čtvrteční tiskové konferenci, byla složena italským skladatelem P. Marcem Frisinou a nese název „We believe in Love“ („Věříme v lásku“). Oficiální obraz setkání byl představen již 28. července, autorem je slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik.

Zdroj: Catholic News Agency

Autor článku: TS ČBK