Papež František: Kráčení v Duchu osvobozuje

Datum publikace10. 11. 2021, 15.30

Při dnešní pravidelné audienci, které se účastnili i čeští řemeslníci a umělci, uzavřel papež František katechetickou sérii o listu sv. apoštola Pavla Galaťanům. Zdůraznil jak apoštol Pavel učí, že „pravý Zákon dochází naplnění v tomto životě z Ducha, kterým nás Ježíš obdaroval. Tento život z Ducha lze prožívat výlučně ve svobodě, křesťanské svobodě, což je nádherné.“

Papež František v projevu k poutníkům shromážděným v aule Pavla VI. ve Vatikánu na středeční generální audienci poznamenal, že List svatého Pavla Galaťanům ukazuje Pavlovu roli velkého evangelisty, teologa a pastora. Poukázal na to, jak nám pomáhá objevit „převratnou novost obsaženou ve zjevení Ježíše Krista“, kontemplovat Kristovo tajemství a sdílet je s tvůrčí inteligencí s těmi, kterým kázal.
Svatý otec zároveň poznamenal, že sv. Pavel dovedně vedl a povzbuzoval ztracenou a zmatenou komunitu s velkou pastorační citlivostí a ukázal, jak síla Ducha „skutečně vstoupila do jeho srdce“ a jak jeho setkání se vzkříšeným Kristem proměnilo celý jeho život.

Obrana Kristovy svobody

Papež upozornil také na vášeň, kterou svatý Pavel projevil při obraně svobody přinesené Kristem. Vášeň, která „námi dodnes hýbe“. S velkým přesvědčením Pavel odpověděl na výzvu, kterou dostal, tj. aby kázal evangelium.
Svatý Pavel poukázal na to, že i Galaťané byli povoláni ke svobodě, která je osvobozuje od každé formy otroctví tím, že se stali dědici dávného zaslíbení a dětmi Božími skrze Krista. Papež shrnul, co Pavel učí, řekl: „pravý Zákon dochází naplnění v tomto životě z Ducha, kterým nás Ježíš obdaroval. Tento život z Ducha lze prožívat výlučně ve svobodě, křesťanské svobodě, což je nádherné.“

Kráčení v Duchu

Papež shrnul tuto katechetickou cestu v Listu Galaťanům a řekl, že Pavlovo učení vyvolává nadšení, protože je Pavel přitahován chutí jít cestou svobody a „kráčet podle Ducha“, který nás vždy osvobozuje.
Zároveň si více uvědomujeme své slabosti, když vidíme „nakolik je namáhavá poddajnost vůči Duchu a souhlas s jeho prospěšným působením“. Ale nesmíme dopustit, aby se dostavila únava, která naše nadšení brzdí. Papež v tuto chvíli připomněl evangelijní epizodu učedníků na lodi v okamžiku bouře, kdy apoštolové probudili Krista, aby je zachránil. V těchto velmi obtížných chvílích života potřebujeme „probudit“ Krista v nás, který „spí“ jako tehdy v loďce“, a dodal, že  „máme ve svém srdci opětovně probudit Krista, protože jedině tehdy budeme moci pohlížet na události jeho zrakem, který dosáhne až za bouři.“

Volání Ducha Svatého

Na závěr své katecheze papež řekl, že bychom se nikdy neměli unavovat konáním dobra a vždy můžeme věřit, že Duch přijde, aby nám pomohl v naší slabosti a poskytl nám podporu, kterou potřebujeme. Proto se musíme „naučit častěji obracet k Duchu Svatému“, a jedním ze skvělých způsobů, jak toho dosáhnout, je často recitovat krásnou modlitbu, kterou Církev pronáší o Letnicích: „Přijď, Duchu Svatý“.
„Za přítomnosti Ducha si totiž uchráníme svobodu. A budeme svobodnými křesťany, kteří nelnou k minulému v negativním smyslu slova, nejsou svázáni různými úkony, nýbrž jsou svobodní v oné křesťanské svobodě, která přivádí ke zralosti. Tato modlitba nám pomůže, abychom kráčeli v Duchu, ve svobodě a radosti, protože když přijde Duch, dostaví se radost, pravá radost. Kéž vám Pán žehná.“

Zdroj: Vatican news, anglická a česká sekce

Autor článku: Tereza Myslilová