Program cesty papeže Františka na Kypru a v Řecku

Datum publikace15. 11. 2021, 8.30

Program cesty papeže Františka na Kypru a v Řecku, která se uskuteční od 2. do 6. prosince a bude obsahovat řadu setkání a modlitby.

Pět dní, devět promluv, dvě homilie a modlitba Anděl Páně - to jsou jen některá čísla, která označují další apoštolskou cestu papeže Františka, která se uskuteční od 2. do 6. prosince. První zastávkou je Kypr, druhou Řecko. Podle programu zveřejněného vatikánskou tiskovou kanceláří bude František, který ve čtvrtek 2. prosince v 11:00 odletí z římského letiště Fiumicino, po čtyřhodinovém letu oficiálně přivítán na mezinárodním letišti v Larnace v Nikósii a bude mít odpoledne plné schůzek.

První projev je naplánován na 16.00 na setkání s kněžími, řeholníky, jáhny, katechety, sdruženími a církevními hnutími Kypru v maronitské katedrále Panny Marie Milostivé. Odtud se papež přesune do Prezidentského paláce, kde ho v 17.15 čeká uvítací ceremoniál, a hned poté do „Obřadní síně“, kde se setká s představiteli úřadů, občanské společnosti a diplomatického sboru, k nimž pronese svůj druhý projev.

Následující den, pátek 3. prosince, bude v 8.30 zahájen zdvořilostní návštěvou Jeho Blaženosti Chrysostoma II., pravoslavného arcibiskupa Kypru, v Arcibiskupském paláci, po níž bude v 9.00 hodin následovat setkání se Svatým synodem v pravoslavné katedrále v Nikósii, k němuž František promluví. První papežova homilie zazní při mši svaté od 10.00, rovněž v Nikósii na tzv. stadionu GSP. Odpoledne se od 16.00 hodin uskuteční jediná schůzka: ekumenická modlitba s migranty ve farním kostele Santa Croce v Nikósii, kde se očekává Františkova promluva.

Etapa na Kypru skončí v sobotu 4. prosince ráno. Krátce po 9.00 hod. odletí papež z mezinárodního letiště v Larnace směrem do Atén, kam by měl dorazit v 11.10 hod. Na mezinárodním letišti proběhne oficiální uvítací ceremoniál a poté od 12.00 přivítání v prezidentském paláci. Po zdvořilostní návštěvě prezidenta republiky v soukromé pracovně se ve 12.30 uskuteční setkání s předsedou vlády a poté s úřady, občanskou společností a diplomatickým sborem.

Odpoledne se v Aténách od 16.00 hodin koná řada náboženských setkání. Nejprve zdvořilostní návštěva u Jeho Blaženosti Ieronymose II., arcibiskupa aténského a celého Řecka, na pravoslavném arcibiskupství Řecka, poté setkání s dalšími představiteli v trůnním sále arcibiskupství, kde papež pronese projev. Poté v 17.15 následuje přesun do katedrály svatého Dionýsia v Aténách na setkání a promluvu určenou biskupům, kněžím, řeholníkům, seminaristům a katechetům. Františkův den skončí v 18.45 na apoštolské nunciatuře, kde se v soukromí setká se členy řádu Tovaryšstva Ježíšova.

V neděli ráno papež odletí z Atén do Mytilény - Lesbosu, kam přiletí kolem 10.10 hodin, aby se dostal do „přijímacího a identifikačního centra“, kde se setká s uprchlíky a pronese zde proslov, který je naplánován na 10.45 hodin. Po skončení se vrátí do Atén. Zde se odpoledne v 16.45 uskuteční eucharistická slavnost v koncertní síni 'Megaron', poté se vrátí na nunciaturu, kde v 19.00 papež přijme zdvořilostní návštěvu Jeho Blaženosti Ieronyma II.

Poslední den pobytu v Řecku, pondělí 6. prosince, se uskuteční dvě hlavní schůzky před slavnostním rozloučením. V 8.15 hodin přijme František na nunciatuře návštěvu předsedy parlamentu a v 9.45 hodin dorazí do školy svatého Dionýsia sester uršulinek v Maroussi, kde se setká s mladými lidmi, k nimž pronese poslední projev plánovaný pro tuto cestu. V 11.15 hod. následuje transfer na mezinárodní letiště v Aténách, kde proběhne rozlučkový ceremoniál a odlet do Říma - Ciampino. Přílet je naplánován na 12.35 hodin.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK