Syrští uprchlíci dnes přijati díky ekumenické iniciativě v Itálii

70 Syřanů dorazilo dnes ráno, dalších 14 má dorazit 3. prosince - Budou přivítáni ve dvanácti italských regionech a nasměrováni na cestu k integraci.
Publikováno: 29. 11. 2021 14:15

Foto: Fotografie z jednoho z minulých příjezdů uprchlíků díky komunitě Sant’Egidio, Vatican News
 

Dnes ráno přistálo na letišti Fiumicino letadlem z Bejrútu 70 syrských uprchlíků, kteří již delší dobu žijí v uprchlických táborech v údolí Bekaa a na severu Libanonu a v posledních měsících se jejich životní podmínky zhoršují nejen kvůli pandemii, ale také kvůli vážné politické, hospodářské a sociální krizi, kterou tato země prochází. K této první skupině se připojí dalších 14 osob, jejichž příjezd je naplánován na 3. prosince, celkem tedy 84 osob, z toho 39 nezletilých.

Jejich vstup do Itálie byl umožněn díky humanitárním koridorům, které podporují Společenství Sant'Egidio, Federace evangelických církví v Itálii a Tavola Valdese ve spolupráci s ministerstvy vnitra a zahraničních věcí, díky nimž se od února 2016 dostalo do bezpečí v Itálii více než 2050 lidí. Celkem 4042 žadatelů o azyl dorazilo do Evropy prostřednictvím humanitárních koridorů.

Rodiny, které dorazily dnes ráno, přivítají také sdružení, jako je Comunità Papa Giovanni XXIII, farnosti a komunity až ve dvanácti italských regionech (Lazio, Kalábrie, Kampánie, Emilia Romagna, Friuli, Ligurie, Lombardie, Piemont, Sardinie, Sicílie, Toskánsko, Trentino) a po karanténě, která proběhne v souladu s předpisy proti Covidu, se vydají na cestu integrace: pro nezletilé okamžitým zápisem do školy a pro dospělé studiem italského jazyka a po získání statusu uprchlíka integrací do pracovního prostředí.

Humanitární koridory, které jsou zcela samofinancované (ze sbírky Sant'Egidio a z osmi procent Tavola Valdese) a vytvořené díky síti širokého přijetí, představují účinný model, který spojuje solidaritu a bezpečnost, a to do té míry, že byly zopakovány v dalších zemích, jako je Francie, Belgie a Andorra.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku:
TS ČBK

Související články

Další aktuality

Apel pro Evropu k situaci na Ukrajině

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), oslovuje biskupy evropského kontinentu v tomto dramatickém okamžiku napětí kolem Ukrajiny, chce vyjádřit svou blízkost církvím na Ukrajině a všem jejím lidem. Vyzývá mezinárodní společenství, aby zemi nabídlo svou podporu v souvislosti s nebezpečím ruské vojenské ofenzívy.
22.01.2022

Nový zpravodajský web pod hlavičkou Cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 zkušební verzi nového zpravodajského webu zpravy.cirkev.cz, který nabídne více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií a zdrojů doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se dnešním dnem z webu cirkev.cz nově přesouvá jen na tento web.
21.01.2022

Únorové číslo časopisu IN! - dívčí svět

Únor je čas, kdy našim čtenářkám začínají jarní prázdniny. A co by to bylo za prázdniny bez zajímavých, poučných a vtipných článků v IN!?
21.01.2022

130. plenární zasedání se uskuteční v Praze

Ve dnech 25. - 26. ledna 2022 se v prostorách Arcibiskupství pražského uskuteční 130. plenární zasedání ČBK. V pondělí odpoledne bude samotnému jednání předcházet pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými a ekumenická bohoslužba, které bude od 18.00 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích předsedat arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.
20.01.2022

Další krok k prohlášení sv. Ireneje z Lyonu učitelem církve

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregace pro svatořečení, přednesl papeži návrh na započtení sv. Ireneje z Lyonu mezi učitele církve. Během téže audience František rovněž schválil vydání tří dekretů o heroických ctnostech.
20.01.2022