V makovici snesené z věže kostela ve Frýdku-Místku byly i ostatky svatých

Datum publikace9. 12. 2021, 13.15

Nebývalé množství dobových materiálů ve výborném stavu bylo v kovových schránkách uložených v makovici věže kostela svatých Jana a Pavla ve Frýdku-Místku, kterou 7. prosince pracovníci odborné firmy snesli při zahájení opravy chrámu. Byly mezi nimi i ostatky několika svatých. ČTK to řekla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Foto: Ivana Bužková, Člověk a Víra

Výsledek nálezu podle ní předčil veškerá očekávání. 'Součástí nálezu jsou dobové textové materiály, bankovky, mince, pohlednice a fotografie,' uvedla Musálková. Úlomky kostí svatých byly uloženy v malém sáčku. „Měly by mezi nimi být ostatky svatého Valentýna. Všechno je ale třeba podrobně prozkoumat,“ řekla mluvčí.

Schránky se dostaly na světlo po 107 letech. Věci z rozpečetěných tubusů opatrně v bílých rukavicích vytahovali a prohlíželi frýdecko-místecký primátor Petr Korč (Naše Město F-M) a děkan Římskokatolické farnosti Místek Daniel Vícha. Materiály, kterými předci chtěli poskytnout co nejvíce informací o své době, byly pečlivě vybrané a připravené.

„Některé materiály vyvolávaly v přihlížejících konkrétní vzpomínky. Jedna z místních paní si vzpomněla, že osobně znala tehdejšího klempíře, o němž se v tubusu nacházely podrobnější informace, včetně fotografie, starší pán si zase uvědomil, že na kopci z dobové fotografie kdysi sáňkoval,“ popsala Musálková.

Snášení tubusů z věže a prohlížení jejich obsahu sledovaly i děti. Frýdecko-místečtí školáci budou v následujících dnech vyrábět vzkaz pro budoucí generace. Nejpůsobivější vzkaz vybere porota v městské soutěži Co vzkážeme budoucím generacím? a dostane se pak s dalšími dokumenty do schránky v opravené věži.

„Farnost snesenou makovici věže a kříž vystaví. Lidé se na ně budou moci do kostela sv. Jana a Pavla přijít podívat v neděli 12. prosince od 14:00 do 18:00. Nalezené materiály nyní farnost spolu s památkáři podrobně prozkoumá, následně budou k dispozici všem, ať už ve zdigitalizované podobě, nebo v rámci výstavy,“ uvedla mluvčí.

Oprava kostela přijde na za 4,7 milionu korun. Potrvá do května a provoz chrámu během ní zůstane zachován tak, jak jsou lidé zvyklí. Řemeslníci mimo jiné částečně vymění bednění krovu věže a položí na věž novou krytinu z měděného plechu, opraví i fasádu průčelí a věž kostela.

Místecký kostel sv. Jana a Pavla byl vybudován v letech 1763 až 1767 na místě 24 vyhořelých stodol. Je postaven v rokokovém stylu a má bohatou vnitřní výzdobu. V době vzniku stál na kraji města, dnes podél něj vede silniční průtah městem, při jehož výstavbě byla necitlivě zbourána i polovina zdi s kaplemi křížové cesty z roku 1775.

Zdroj: vpl hj, ČTK

Autor článku: TS ČBK