Zveřejněn liturgický obřad a pravidla pro ustanovení katechetů

Datum publikace13. 12. 2021, 13.15

Papež František schválil liturgický obřad pro ustanovení katechetů. Objasnil také, jak tuto novou službu chápat. Ne všichni, kdo vyučují náboženství ve školách nebo připravují ke svátostem, musí být jmenováni katechety. Je to spíše služba určená těm, kdo se podílejí na různých formách apoštolátu. Věřící musí být na zavedení této nové služby také připraveni, aby ji nevnímali jako náhradu kněze, ale jako službu laiků, která vyplývá z jejich křtu.

Foto: Ilustrační foto

Službu laického katechety zavedl papež 10. května v Motu proprio Antiqum ministerium a je určena pro muže i ženy. Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes zveřejnila obřad ustanovování katechetů, který vstoupí v platnost od 1. ledna. Doprovází jej vysvětlující list nového prefekta, arcibiskupa Arthura Rocheho.

Hned na začátku se zdůrazňuje, že se jedná o trvalou službu, která lze přijmout pouze jednou, i když její délka a způsob by měly být upraveny podle pastoračních požadavků. Katecheté se mají v místní církvi podílet na zodpovědnosti za hlásání a předávání víry pod vedením a ve spolupráci s kněžími. Vedoucí vatikánského dikasteria poznamenává, že dnes se funkce katechetů v různých oblastech liší. V církvích s dlouhou tradicí se věnují katechezi, zatímco v misijních zemích se podílejí na různých formách apoštolátu. V každém případě se je to služba, která vyžaduje zvláštní povolání, a tedy také rozlišování ze strany biskupa.

Svatý stolec upřesňuje, že ne všichni ti, kdo jsou nazýváni katechety, by měli být ustanovováni k této nové službě, a specifikuje kategorie lidí, kteří by tuto službu přijímat neměly. Patří mezi ně například ti, kdo se připravují na diakonát nebo kněžství, řeholníci a řeholnice, ti, kdo vykonávají svou službu výhradně v rámci nějakého církevního hnutí, a učitelé náboženství ve školách, pokud nevykonávají i jiné funkce ve farnosti nebo diecézi.

Arcibiskup Roche také vybízí k zamyšlení nad službou těch, kdo připravují děti i dospělé na svátosti křesťanské iniciace. Ne každý z nich by měl být jmenován katechetou. Prefekt vatikánské kongregace si dokonce klade otázku, zda by v tomto případě nebyla vhodnější služba lektora, která zahrnuje také úkol výchovy ve víře a přípravy na svátosti. Na druhé straně je úkolem laických katechetů spolupracovat s kněžími v různých formách apoštolátu. Jako příklad se uvádí vedení společné modlitby, zejména 'nedělní liturgie v nepřítomnosti kněze nebo jáhna', služba nemocným, vedení pohřebních obřadů, formace dalších katechetů, koordinace pastoračních iniciativ a pomoc chudým.

V závěru listu prefekt vatikánské kongregace zdůrazňuje, že je odpovědností místních biskupských konferencí, aby určily profil, službu a požadavky na formaci katechetů. Úkolem diecézních biskupů je rozlišit povolání k této službě, a to po zvážení potřeb komunity a schopností kandidátů. Zároveň se připomíná, že katecheté musí mít odpovídající biblickou, teologickou, pastorační a pedagogickou přípravu, ale také lidskou zralost.

Zdroj: Vatican News, česká sekce

Autor článku: TS ČBK