Papež k roku rodiny Amoris laetitia: Balzám milosrdenství a úcta k pravdě

Datum publikace14. 12. 2021, 19.00

Církev se nemůže vzdát hlásání plného ideálu manželství. Pastorační péče musí podporovat manželství a chránit je před rozpadem, říká papež v již devátém videu k Roku rodiny Amoris laetitia. Tentokrát František odpovídá na svědectví rodiny z Demokratické republiky Kongo.

Foto: Rodina Likesya - 9. část cyklu k Roku rodiny Amoris laetitia

Členové konžské rodiny Likesya hovoří o manželstvích, která jsou v krizi, a tím spíše potřebují duchovní péči a blízkost církve, aby manželé dokázali znovu získat důvěru. 'Musíme jim připomínat, že manželské krize netrvají věčně a že nemusejí vést k rozpadu rodiny. Proto je důležité pomáhat manželům k navázání dialogu, odpuštění a objevení radosti, kterou dává láska,' říká paní Likesya.
S odkazem na slova svědectví papež František konstatuje, že křehkost rodin je dnes vystavena těžké zkoušce.
“Úkolem církve je oslovovat ty, kdo chtějí zůstat blízko Bohu, a pomáhat jim, aby dokázali proměnit neúspěchy a utrpení v příležitosti k plnému prožívání evangelia. Pozorná pastorační péče o rodiny umí přijímat, doprovázet, rozlišovat a zahrnovat do církevního společenství, a to nikoliv pomocí nějakých jednoduchých, banálních receptů, ale díky pohledu, který skutečně dokáže rozvažovat a rozlišovat konkrétní situace. Církev se v žádném případě nemůže vzdát předkládání plného ideálu manželství: místo pastorace selhání dnes potřebujeme pastoraci, která manželství posiluje a zabraňuje jejich rozpadu! Je mnoho uskutečnitelných malých kroků, které mohou lidé udělat, a malé kroky jsou vždycky Bohu milé. V každé situaci je důležité užívat balzámu milosrdenství, aby se rány zmírnily a lidé se cítili vítáni, a zároveň respektovat pravdu. Je třeba učit odpuštění, porozumění a naději.”

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tereza Myslilová