Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Datum publikace3. 10. 2022, 8.30

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.

Foto: Anička Guthrie, Člověk a Víra

ŘÍJEN – Za církev otevřenou všem

Úmysl papeže

Svět očekává, že mu společenství církve bude otvírat cestu k Bohu zázraků, něhy a milosrdenství. Proto na prvním místě úspěchu apoštolátu pro Boží království je věrnost evangeliu. Co z toho plyne? Nárok vracet se do školy evangelia, do školy Boha naděje, který vždy překvapuje. Schopnost samostatného vidění podstaty a umění duchovního rozlišování získáváme postupně. Pobíháme mezitím často tam, kam běží všichni ostatní. Můžeme ale změnit kurz: k následování milosrdného Božího Srdce, které nás nechá dorůst k pronikavému pohledu. „Pokud ho budeme napodobovat, nebudeme se soustředit na odsuzování hříchů, ale budeme v lásce hledat hříšníky. Nebudeme sčítat přítomné, ale budeme hledat nepřítomné. Nevrátíme se k ukazování prstem, ale začneme naslouchat. Nebudeme zavrhovat opovrhované, ale budeme se nejprve věnovat těm, kteří jsou považováni za poslední. To nás, bratři a sestry, dnes učí Ježíš svým příkladem. Nechme se jím ohromit a přijměme jeho novost s radostí.“ (Homilie papeže Františka na Maltě, 3. 4. 2022)

Národní úmysl

Za volby do senátu

Modleme se, aby nově zvolení senátoři vykonávali svůj úkol poctivě a spravedlivě.

Co obvykle dělá církev před volbami? Biskupové vyzývají občany, aby hlasovali podle svého svědomí, ve světle evangelia a sociální nauky církve. Jejich přístup je z dobrých důvodů opatrný. V současnosti nás díky „lámání“ doby začínají tísnit omezení. Ve společnosti vyvstávají nová témata: drahota, obavy z cen energií, ekologická krize, úděl uprchlíků a společenská roztříštěnost. Bioetické otázky (náhradní mateřství, konec života) právem vzbuzují znepokojení. A především dilema: Může být Evropa klidná, když sama znovu objevuje svou identitu? Mír a jednota národů vyžadují mnoho úsilí. Když se modlíme za politiky-křesťany, prosíme rovněž za to, aby neztratili svou lidskou tvář, uchovali si charakter a sami se neztratili v krizích, v nichž je ohrožen život jejich rodin, vztahů a duchovní život.

Autor článku: TS ČBK