Mons. ThDr. Petr Esterka

Mons. ThDr. Petr Esterka

  • Funkce: titulátní biskup cefalenský

 
 
EUNTES IN MUNDUM UNIVERSUM
("Jděte do celého světa", Mk 16,15)
 

Životopis

Narodil se 14.11.1935 v Dolních Bojanovicích. 15.6.1957 emigroval do Rakouska, v září téhož roku byl přijat do Papežské koleje Nepomucenum v Římě a v roce 1963 vysvěcen na kněze. Poté byl poslán mezi krajany do arcidiecéze San Antonio v Texasu.

V roce 1967 obhájil v Římě doktorskou práci a po návratu do USA zahájil své akademické působení. Současně s tím působil v letech 1974-1995 v americkém letectvu a od roku 1978 se začal intenzivněji věnovat práci mezi českými katolíky v USA a Kanadě, od roku 1986 jako biskupský vikář. V roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii.

Roku 1987 dostal titul monsignor a roku 1992 byl jmenován čestným prelátem.

5.7.1999 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem cefalenským a světícím biskupem brněnským pověřeným duchovní péčí o české katolíky v cizině. Od 9. 12. 2013 je biskupem emeritním.


Základní data

Narozen: 14. 11. 1935 v Dolních Bojanovicích
Kněžské svěcení: 9. 3. 1963
Jmenován biskupem: 5. 7. 1999
Biskupské svěcení: 11. 9. 1999