banner sekce
Sekce

Odbor analýz církevních dat

Konference Aktivizace života farností

Trápí vás malá návštěvnost kostelů či vlažnost některých farníků? Přemýšlíte, jak je „probudit“ a jak oslovit své okolí? Pojďme společně sdílet pastorační aktivizační podněty, nápady, projekty i zkušenosti a objevovat nové cesty v pastoraci napříč celou naší republikou. Domácí zkušenosti vám zprostředkují zástupci všech našich diecézí, zahraniční pohled nabídne kanadský kněz a spisovatel James Mallon.
Publikováno: 7. 2. 2022 14:50
Agapé využitých hřiven aneb Aktivizace pastorace v ČR

„Každému, kdo má, bude dáno a bude mít nadbytek.“ (Mt 25,29) Proč se o zkušenosti nerozdělit?
Konference reaguje na aktuální výzvy, kterým naše farnosti čelí, a hledá řešení mezi těmi, jež mají s aktivizací ve svých životech osobní i pracovní zkušenosti. Prostor bude i pro diskuzi o palčivých problémech jako je pastorace uprchlíků. Načerpejte nové síly i inspiraci a zaregistrujte se! 


Základní informace

Konference je jednodenní a proběhne 24. května 2022 v Hradci Králové v hotelu Nové Adalbertinum (viz mapa). Konference bude probíhat od 8:00 (registrace možná již od 7:30) do 17:30.

Online registrace byla uzavřena. Stále je ovšem možné se registrovat telefonicky. V případě zájmu nám prosím neodkladně zavolejte na 604 196 736. Děkujeme všem zájemcům a těšíme se na brzké shledání!


Program

Podrobný program i s časy najdete ZDE.

Povzbuzení ze zahraničí:
 • P. James Mallon, Divine Renovation (Proměna farnosti, online)

Sdílení zkušeností s pastorací, která aktivizuje, napříč diecézemi:
PANEL I. Kostely jako místo pro znovuobjevování křesťanství a re-evangelizaci
 • Mons. Jindřich Bartoš, farnost Znojmo – Kostely jako prostředek evangelizace
 • P. Josef Ptáček, farnost Praha-Barrandov – Na Barrandově bylo dobře, ale něco zde chybělo
 • P. Vítězslav Řehulka, farnost Ostrava-Zábřeh – Nový kostel jako srdce sídliště
 • P. Jan Uhlíř, arciděkanství Kutná Hora – Památky přitahují, kurzy Alfa proměňují
PANEL II. Živá víra farníků jako cesta
PANEL III. Otevřené dveře v místech, kde se s Bohem nepočítalo
 • Diac. Elva Frouz, komunita NOE – Kontemplace, akce, otevřenost: areál venkovské barokní fary jako zázemí a ohnisko setkání
 • P. Vlastimil Kadlec, Obláti Plasy – Pokus o komunitní pastoraci misijního území 
 • P. Michael Martinek, Salesiáni Teplice – Komplexní městská pastorace
 • Mons. Josef Suchár, farnost Neratov – Okno do nebe v pohraničí

Workshopy (diskusní skupinky) k vybranému tématu:
 • Působení v misijní oblasti; pomáhat a neptat se - jak nabourávat stereotypní očekávání společnosti vlastními činy?
 • Potřebuje naše společnost znovuobjevovat křesťanské hodnoty?
 • Jak se staví kostel?
 • Probuzení farníků jako cesta k evangelizaci. 
 • Jak propojit územně rozdělené farní společenství? / Jak z více farních společenství vytvořit jednu fungující farnost?
 • Nové výzvy: Pastorace válečných uprchlíků 

Víc o panelistech a jejich příspěvcích si můžete přečíst ZDE.


Kontakt pro vaše dotazy: vzdelavani@cirkev.cz, +420 604 196 736

Organizační tým: PhDr. Kateřina Pulkrábková, Mgr. Daniel Chytil a Bc. Jan Spousta, Česká biskupská konference.


Platební informace

Účastnický poplatek ve výši 600,- Kč zahrnuje příspěvek na jídlo po celou dobu konference a materiály pro účastníky. Je splatný na účet 5304779730/2700. Jako variabilní symbol uveďte posledních šest číslic z telefonního čísla, které vyplníte v přihlášce. Do poznámky vždy uveďte své jméno. Poplatek je třeba zaplatit do čtrnácti dnů od odeslání přihlášky, aby bylo možné vaši registraci dokončit. Pokud potřebujete vystavit fakturu, nezapomeňte v přihlášce vyplnit potřebné fakturační údaje.

V případě odhlášení účasti do 7 dnů před začátkem školení účtujeme administrativní storno poplatek ve výši 25 % účastnického poplatku, v případě pozdější omluvy činí storno poplatek 50 %. Pokud se účastník neomluví do 48 před konáním konference, činí storno poplatek 100%.

Soubory ke stažení

Autor článku:
Daniel Chytil

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022