První den synody

Ve středu 3.10. se odpoledne konalo první zasedání synody o mladých lidech. Po úvodní modlitbě přednesli své příspěvky kardinál Lorenzo Baldisseri, generální sekretář Biskupské synody, a kardinál Sérgio da Rocha, generální řečník synody. Papež František ve své promluvě zdůraznil, jak je důležité naslouchat hlasu mladých, kteří se často cítí církví nepochopeni ve své originalitě a nepřijímání pro to, kým opravdu jsou, a někdy se dokonce cítí odmítáni.
Publikováno: 4. 10. 2018 16:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Papež František ve svém příspěvku uvedl: „Církev, která nenaslouchá, je uzavřená novým věcem, uzavřená Božím překvapením a nemůže být považována za věrohodnou, obzvláště pro mladé, kteří se od takovéto církve spíše vzdalují než přibližují." 

A dálev závěru dodal: „Snažme se tedy, účastnit se budoucnosti, aby z této synody nevyšel jenom dokument, který je všeobecně málo čten, ale hodně kritizován, ale aby z ní vzešly konkrétní pastorační návrhy, které budou schopné naplnit úkol samotné synody. Tj. nechat vyklíčit sny, probudit proroctví a vize, nechat vykvést naděje, povzbudit důvěru, uzdravit zranění, propojit vztahy, vzkřísit úsvit naděje, učit se jeden od druhého, vytvořit pozitivní představu, která ozáří mysl, zahřeje srdce, vrátí sílu rukám a bude inspirovat mladé, všechny mladé, nikoho nevyjímaje, budoucností plné naděje evangelia."

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019