Helena Klímová: Řád času

17. 10.
Začátek:
úterý
17.10.2017
19:00
Konec:
úterý
17.10.2017
21:00
  • Typ akce Přednáška
  • Vstup zdarma
  • Za každého počasí

Co je a k čemu je řád času? Přednáška psychoterapeutky Heleny Klímové v cyklu Člověk v dialogu.

Při pozorování přírody člověk zjišťuje, že někteří tvorové, jejichž jednání je nám srozumitelné, pravidelně provozují rituály, s jejichž pomocí naplňují některá období svého života. Člověk také, ve všech svých kulturách, provozuje podobné rituály, jimiž jednak posouvá svůj život, jednak vytváří pouto s druhými. Na rozdíl od ostatních tvorů vytvořil člověk rituál času - jím odděluje práci od slavnosti a prožívá spojení mezi přírodou a duší. 

Potřeba a nesnadnost plnění rituálů vede k mohutné tvorbě závislostí. Co si počít? Existuje prevence?

Mgr. Helena Klímová je psychoterapeutka, skupinová analytička a publicistka. Zabývá se traumatem holocaustu včetně transgeneračního přenosu a jeho terapií. Je signatářkou Charty 77, členkou České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a čestnou prezidentkou Rafael Institutu.

Člověk v dialogu 2017: Hledání spirituality v tekuté době
Znovu objevujeme, že naše identita a zakotvenost v tomto současném světě vyžaduje nejen pevný postoj propojený se zemí, ve které žijeme, ale také pohled upřený nahoru. Zdravá spiritualita či vertikála, tento přesahující a zároveň tvůrčí rozměr lidského života, nám dává schopnost tvořivé síly k spoluutváření lidské společnosti, podílení se na obecném dobru a vlévání naděje životu. Program Člověk v dialogu a témata, která v něm chceme v příštím roce otevírat, chtějí přispět k prohlubování této nedílné dimenze naší společnosti.