Alena Foustková vystaví asambláže s tématem křížové cesty

14. 02.
01. 04.
Začátek:
středa
14. 2. 2018
17:30
Konec:
neděle
1. 4. 2018
16:00
Kontaktní osoba: .
.

Umělkyně Alena Foustková představí ve středu 14. 2. 2018 v 17:30 v ambitu Augustiniánského kláštera Sv. Tomáše výstavu asambláží s tématikou Křížové cesty. Kurátorkou komorní výstavy je Klára Burianová. Výstava potrvá do neděle 1.4. 2018.

O dialog minulosti se současností se snaží ve svých Patnácti zastaveních česká umělkyně Alena Foustková. Volí k tomuto účelu jazyk všedních předmětů, promlouvajících k nám prostřednictvím pokory a skromnosti. Autorka pracuje se symbolikou jednotlivých zastavení konceptuálně. Neukazuje nám jejich obsáhlou dějovou linii, ale prostřednictvím předmětů, fotografií a nápisů se ke kanonizovaným výjevům symbolicky odkazuje. Jindy zcela všední věci tak mohou nabýt magického statutu ve chvíli, kdy upomínají k zažitým scenériím Křížové cesty. Špulky nití, připínáčky, střep zrcátka či zásobník s kapesníčky by se bez kontextu ostatních zobrazení zdály jen bezobsažnými drobnostmi umístěnými za sklo kazety. Jako malé poklady, co si schováváme v dětství do krabiček, jež zasunujeme pod postel.

Autorka ale neodkazuje skrz současné předměty jen k minulosti. Dostává dovnitř i aktuální světové problémy a snaží se tak diváka přivést k zamyšlení nad situacemi jako jsou imigrační vlna či teroristické útoky. V jedenáctém zastavení zobrazujícím obvykle přibití Ježíše Krista na kříž tak nalezneme vytištěné počty obětí teroristických útoků ze všech kontinentů světa. Upadnutí Ježíše pod tíhou kříže je pak představeno prostřednictvím fotografie padajícího syrského otce s malým synem během útěku před válkou. Snímek, který obletěl svět měl ale šokující pozadí. Maďarská kameramanka podrazila muži nohy, patrně proto, aby získala dojemnější záběry utrpení a zvýšila tak sledovanost svého příspěvku. K tradičním čtrnácti zastavením ale umělkyně přidává ještě patnácté – Vzkříšení, které se má stát symbolem naděje a obnovy. Foustkové Křížová cesta je jejím vlastním zamyšlením se nad hodnotami, které zastáváme a přetrvávajícími tématy, jež s námi byly, jsou a budou. Tématy jako je sounáležitost, pomoc bližnímu, soucit, ale i krutost, utrpení a smrt. A je jenom na nás samotných, jak se k těmto životním výzvám postavíme.