Tomáš Halík bude přednášet evropským biskupům v Bruselu

Datum publikace2. 3. 2016, 14.21

Český kněz a teolog Tomáš Halík bude přednášet biskupům sdruženým v COMECE (Komise biskupských konferencí EU) v Bruselu. Během jejich plenárního zasedání, které se koná ve dnech 2. – 4. března 2016, se Halík stane jedním ze tří řečníků na téma radikalizace v Evropě.

Brusel: V průběhu tří dnů plenárního zasedání se budou evropští biskupové zamýšlet nad tématem „Povolání Evropy k podpoře míru ve světě“. Experti na geopolitickou situaci EU je uvedou do aktuální situace na jižní a východní hranici Unie, vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Morgheriniová přiblíží biskupům novou strategii zahraniční a bezpečnostní politiky. Přítomní také budou jednat o návrhu zprávy o povolání Evropy a míru ve světě.

Volně přístupná bude večerní diskuze, která se bude 3. března 2016 věnovat prevenci radikalizace v Evropě a opatřením vůči ní. Zde vystoupí prof. Tomáš Halík, dále ředitel Islámského centra v Anglii Mohammad Ali Shomali a koordinátorka poradců EU pro otázky terorismu Christiane Höhn.

„Je mimo vší pochybnost, že radikalizace je jednou z rostoucích výzev, jimiž současná Evropa čelí,“ píšou k veřejné části jednání organizátoři z COMECE. Radikalizace „často eskaluje – především mezi mladými lidmi – do různých podob extremismu. Ten je zastoupen primárně radikalizací mezi muslimy a, často jako odpověď, ožíváním mnoha evropských tradičních forem radikalismu, které souvisí s nacionalismem a xenofobií. Mezi hlavní příčiny sloužící jako společný základ se řadí krize identity jedinců.“

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) je tvořena zástupci biskupů z evropské osmadvacítky. V souladu se svými stanovami monitoruje procesy v EU ve všech oblastech, které se dotýkají života církve.

(foto: Mazur / catholicnews.ork.uk)

Autor článku: Ondřej Mléčka