Papež k útoku na Misionářky Lásky: To jsou mučednice dneška

Datum publikace7. 3. 2016, 15.44

Papež František vyjádřil svůj zármutek ze smrti Misionářek Lásky a jejich svěřenců v Jemenu. Řekl, že čtyři sestry, které odmítly odejít ze svého působiště a zůstaly v tomto islámském státě jako poslední misionářky, jsou novodobé mučednice.

Vatikán: Během nedělní modlitby Anděl Páně připomněl papež František zavražděné řeholnice, které patřily k sestrám Matky Terezy (oficiálně nazývané Misionářky Lásky) a sloužily v Jemenu v domovech pro staré lidi a psychicky postižené.

František vyjádřil svůj soucit v bolesti, která postihla tuto komunitu, a vyzdvihl její odvahu: „To jsou mučedníci dneška! Neobjevují se na obálkách časopisů, nejsou tématem zpravodajství. Prolévají svoji krev za církev. Jsou to oběti těch, kdo tento útok spáchali, jakož i lhostejnosti, oné globalizace lhostejnosti, která se nestará. Matka Tereza ať doprovodí do ráje tyto své mučednické dcery lásky a přimlouvá se za pokoj a posvátnou úctu k lidskému životu.

V telegramu hned druhý den po útok papež František označil tuto událost za „nesmyslné a ďábelské násilí“ a vyzval všechny zúčastněné strany jemenského konfliktu, aby složily zbraně a řešily konflikty cestou dialogu.

V pátek 4. března byl napaden dům Misionářek Lásky ve městě Aden. Čtyři řeholnice byly zavražděny. Spolu s nimi bylo zabito 12 jejich spolupracovníků a svěřenců. Kněz pocházející z Indie, který žil při jejich klášteře, byl unesen. Dvě ze zabitých sester pocházely z Rwandy, další dvě z Keni a z Indie. Přežila pouze představená kláštera, které se podařilo ukrýt. 'Misionářky se staly cílem útoků již v minulosti. Přesto se rozhodly zůstat na svém místě a naplnit svou misi až do konce,“ vypověděl apoštolský vikář Jižní Arábie biskup Paul Hinder. Zároveň připomněl, že sestry Matky Terezy v této zemi už dříve zaplatily daň krve. V roce 1998 byly tři sestry zavražděny, když vycházely z nemocnice, kde pracovaly.

(Zdroj: Vatican Radio; foto ilustrační / free licence)

Autor článku: Zuzana Lášková