Papež navštíví řecký Lesbos, setká se zde s uprchlíky

Datum publikace7. 4. 2016, 14.19

V sobotu 16. dubna navštíví papež František řecký ostrov Lesbos, na nějž připlouvají uprchlíci směřující do Evropy. Přivítá jej zde konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I.

Informaci nejprve v úterý přinesl sekretariát synodu pravoslavných církví. Dnes po poledni ji potvrdil i Vatikán a upřesnil datum na 16. dubna.

Podle pravoslavné církve má návštěva podpořit uprchlíky a zvýšit citlivost mezinárodního veřejného mínění i organizací k aktuální situaci migrantů. Současně má upozornit na problematiku pronásledování křesťanů.

„Tato iniciativa náboženských představitelů povzbudí a dodá sílu tisícům trpících uprchlíků. Bude inspirací pro zavedení vhodných opatření na ochranu zasažených křesťanských komunit. Bude se také jednat o vhodnou odpověď na kritickou uprchlickou situaci,“ uvedl sekretariát synodu pravoslavných církví.

Na řeckém ostrově papeže přivítá ekumenický patriarcha Bartoloměj I. a primas Autokefální řecké pravoslavné církve Hieronimos II.

Papež František upozorňuje na situaci uprchlíků dlouhodobě. Při modlitbě Anděl Páně 28. února vyzval ke společné odpovědi na migrační krizi v Řecku: „V mé modlitbě a zajisté i v té vaší je neustále místo pro drama uprchlíků, kteří utíkají před válkou a dalšími nelidskými situacemi. Zvláště Řecko a další země, které jsou první na řadě, jim poskytují velkorysou pomoc, která vyžaduje spolupráci všech národů. Jednomyslná odpověď může být účinná a rovnoměrně rozdělovat tato břemena,“ řekl.

(zdroj: Ekumenický patriarchát, ČTK; foto: CAFOD Photo Library CC BY-NC-ND)

Autor článku: Ondřej Mléčka