Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Nejste sami, vzkázal papež uprchlíkům v Řecku

Datum publikace18. 4. 2016, 11.29
TiskTisk

Papež František strávil sobotu mezi uprchlíky. Spolu s ekumenickým patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Athén a celého Řecka Hieronymosem podepsal deklaraci obsahující výzvu adresovanou mezinárodnímu společenství k řešení migrační krize. Papež František pak s sebou zpátky do Říma přivezl skupinu 12 uprchlíků.

Spolu s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. i arcibiskupem aténským Hieronymem II. navštívil papež František v sobotu 16. dubna 2016 ostrov Lesbos a v něm uprchlický tábor Moria, kde čeká přes 2500 žadatelů o azyl.

Církevní představitelé zde chtěli místní povzbudit svojí blízkostí, osobními setkáními a ujištěním, že v jejich těžkostech nejsou sami. Před shromážděnými utečenci také jednotlivě promluvili. František začal slovy: „Přišel jsem spolu se svými bratry patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Hieronymosem jednoduše proto, abych byl s vámi a naslouchal vašim příběhům. Přišli jsme, abychom obrátili pozornost světa na tuto vážnou humanitární krizi a prosili o její řešení. Jako lidé víry si přejeme spojit svoje hlasy a otevřeně mluvit vaším jménem. Doufáme, že svět bude věnovat pozornost této tragické a opravdu skličující nouzi a odpoví způsobem, který bude hoden našeho společného lidství.“

Na závěr promluv podepsali tři církevní představitelé společnou výzvu určenou všem národům a politickým představitelům, k tomu, aby začali celou situaci řešit a vyvarovali se laxnímu přístupu: „Tragédie nucené migrace a vysídlování zasáhla miliony lidí a ve své podstatě je krizí lidstva, volající po solidární, soucitné a velkorysé odpovědi a okamžitém praktickém poskytnutí prostředků. Apelujeme z Lesbu na mezinárodní společenství, aby s odvahou odpovědělo na tuto ohromnou humanitární krizi a příčiny, na jejichž pozadí vznikla, prostřednictvím diplomatických, politických a charitativních iniciativ a společného úsilí, jak na Blízkém východě tak v Evropě,“ stojí v deklaraci.

Ostrov Lesbos

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53 000 uprchlíků.

Papež František se na návrh svého poradce rozhodl přivézt do Říma tři syrské rodiny uprchlíků. Tento nápad vnímal jako „inspiraci Ducha svatého“. Jedná se o muslimské rodiny, dohromady 12 lidí, z nichž je šest dětí. Podporu běženců převezme Vatikán, zpočátku se ale o ně bude starat církevní komunita Sant Egidio. Přijetí těchto uprchlíků papež vysvětluje jako gesto soucitu a zároveň tím vyjadřuje svůj kritický postoj k uzavírání evropských hranic.

Papež František tuto apoštolskou cestu počítá jako jednu z nejtěžších. Na palubě letadla cestou zpět do Říma se novinářům svěřil: „To, co jsem dnes viděl, to co vy jste viděli v uprchlickém táboře, vás rozpláče.“

Ke své návštěvě ostrova Lesbos se vrátil ještě po návratu do Říma při tradiční nedělní modlitbě Regina Caeli. Poděkoval všem za modlitby a dodal: „Viděl jsem spoustu bolesti! Chci vám vyprávět jeden zvláštní případ mladého muže, kterému není ani 40 let, Potkal jsem jej včera s jeho dvěma dcerami. Je to muslim a vyprávěl mi, že byl ženatý s křesťankou. Měli se navzájem rádi a respektovali se. Jeho žena však bylo zavražděna teroristy, protože nechtěla zapřít Krista a zříci se víry. Je to mučednice. Onen muž usedavě plakal...

(Zdroj: ČTK, Catholic Herald, Rádio Vaticana; ilustr. foto: Martha Calderon / CNA)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou