Biskupové jednali na 105. plenárním zasedání v Hejnicích

Datum publikace20. 4. 2016, 16.08

Biskupové českých i moravských diecézí a zástupci řádů jednali ve dnech 18.-20. dubna 2016 v Hejnicích. Proběhlo zde 105. plenární zasedání České biskupské konference. Součástí setkání byla i mše svatá ve zdejší bazilice Navštívení Panny Marie.

19. dubna 2016 zde byl zvolen nový generální sekretář ČBK, stal se jím P. Stanislav Přibyl. Svého úřadu se ujme 1. října 2016, zaměstnancem sekretariátu ČBK bude již od 1. května.

Účastníci se seznámili s programem národní pouti do Fatimy; ta proběhne ve dnech 11.-14. září 2017. Jejími hlavními body bude národní program v úterý 12. září (mše na místě zjevení, křížová cesta do Aljustrelu, návštěva vesničky pasáčků, …) a následující den se pak poutníci zúčastní mezinárodního programu oslavy 100 let jubilea Fatimy přímo před fatimskou bazilikou.

Biskupové odsouhlasili vydání českého překladu nové papežské exhortace Amoris laetitia v nakladatelství Paulínky; toto dílo na téma lásky v rodině by u nás mělo vyjít v druhé polovině srpna 2016. Rovněž byla přijata volba Doc. Petra Chalupy, Th.D. za ředitele Českého katolického biblického díla.

Zástupci mužských a ženských řádů působících na našem území též představili svou aktuální činnost; informovali o tom, že v roce 2016 zde působí 1120 řeholnic a 689 řeholníků. Předsedkyně konference ženských řeholí s. Vojtěcha Zikešová pak představila dvě aktivity, kterým se aktuálně věnují: projekt Klášterní turistika (chce propojit síť řeholních komunit, které nyní nabízí služby veřejnosti - ubytování, duch. programy, klášterní produkty, atp.; navazuje na projekt Církevní turistika a chce posílit nabídku duchovního rozměru pro dnešního člověka) a dvouměsíční řetěz modliteb ženských řádů souvisejících s filmem Spotlight, jako výraz smíru a pokání i jako projev vůči společnosti a podpory biskupů.

Na uplynulém setkání se taktéž diskutovalo o příkladech dobré praxe a možnostech rozvoje v oblasti tzv. církevní turistiky i obecněji. Biskupové upozorňují na důležitost tohoto segmentu a vyzývají k aktivitě v této oblasti.

Šéfredaktorka Katolického týdeníku Kateřina Koubová v Hejnicích představila možnosti zvýšení informovanosti o těchto novinách v diecézích. Biskupové podpořili zaslání informačního letáku představujícího KT ve farnostech a možnost pozvání zástupců týdeníku na setkání kněží v diecézích.

Účastníci setkání se také sešli s místními věřícími i poutníky, a to při večerní mši svaté v úterý 19. dubna 2016. Hlavním celebrantem mše ve zdejší bazilice Navštívení Panny Marie byl biskup Václav Malý, kázal emeritní plzeňský biskup František Radkovský.

Česká biskupská konference je sborem katolických biskupů a reprezentuje katolickou církev v ČR. Schází se 4x ročně.

(foto mobilem: F. Jemelka, Tiskové středisko ČBK)

Autor článku: Václav Ettler