Kardinál Duka udělí Svatovojtěšské medaile

Datum publikace22. 4. 2016, 17.33

V sobotu 23. dubna 2016 se od 18.00 hodin ve svatovítské katedrále koná bohoslužba ke cti sv. Vojtěcha. Arcibiskup pražský se při ní setká s nově pokřtěnými a zároveň udělí zlatou Svatovojtěšskou medaili Jiřímu Grygarovi a Alexandru Tomskému a stříbrnou Svatovojtěšskou medaili Luďkovi Navarovi, Hermannu Reidelovi a sestře Lucii Wagner.

Jiřího Grygara, který se večera nemůže zúčastnit a medaili si převezme později, ocení pražský arcibiskup při příležitosti jeho životního jubilea zlatou Svatovojtěšskou medailí za zásluhy na poli vědy a cenný přínos k diskuzi o vztahu vědy a víry.

Dr. Jiří Grygar je astronom a astrofyzik. Působí v Oddělení astročásticové fyziky Fyzikálního ústavu AV ČR. Kromě odborných prací mu vyšla řada populárně-naučných publikací. Zabývá se rovněž vztahem vědy a víry, mezi nimiž podle něho nemůže být rozpor.

Alexandra Tomského ocení pražský arcibiskup zlatou Svatovojtěšskou medailí za jeho literární činnost, a to zejména exilovou, se kterou je spojen časopis Rozmluvy vydávaný v Londýně, jakož i za činnost v nakladatelství Academia, za překlady děl Gilberta Keith Chestertona a politickou angažovanost.

Alexander Tomský je politolog, nakladatel a překladatel z angličtiny a češtiny. Po studiích se jako politolog specializoval na výzkum církve a státu, státního ateismu a náboženské opozice ve střední Evropě. Byl šéfredaktorem exilového nakladatelství Rozmluvy a časopisu Rozmluvy (1981–1990). Po návratu do Prahy byl ředitelem několika nakladatelství. Překládá, publikuje a aktivně se účastní veřejných debat.

Luďek Navara bude oceněn stříbrnou Svatovojtěšskou medailí za svoji spisovatelskou činnost, v níž se věnuje zejména zločinům komunismu a nacismu, jakož i za přínos české žurnalistice v oblasti ožahavých témat.

Luděk Navara je český spisovatel literatury faktu, publicista, scenárista a historik. Je redaktorem MF Dnes, spolupracuje s Českou televizí. Jeho hlavní specializací v oblasti historie a publicistiky jsou zločiny komunismu a nacismu a vyhnání sudetských Němců.

Hermann Reidel získá stříbrnou Svatovojtěšskou medaili za pomoc a podporu českým věřícím a katolické církvi v dobách komunistické totality.

Dr. Hermann Reidel je od roku 1986 ředitelem Diecézního muzea sv. Oldřicha (Diözesanmuseum St. Ulrich) v Řezně. Studoval dějiny umění, zeměpis a pravěkou archeologii. Pracoval nejprve na památkovém úřadě spolkové země Baden-Würtenberg, od roku 1981 jako diecézní konzervátor biskupství v Regensburku. V roce 1995 byl jmenován poradcem Papežské komise pro kulturní dědictví církve (dnes Papežská rada pro kulturu).

Sestru Lucii Wagner ocení pražský arcibiskup stříbrnou Svatovojtěšskou medailí za její zásadní podíl při založení kláštera benediktinek v Praze na Bílé Hoře.

Sestra Lucie Wagner z benediktinského Opatství Venio v Mnichově je bývalou představenou této komunity, která byla založena v roce 1926 a plně zakotvena v benediktinské spiritualitě. Sestra Lucie byla členkou předsednictva různých řeholních grémií v Německu. Díky všestranným kontaktům a jejímu nasazení se jí podařilo v roce 2007 založit klášter v Praze.

(zdroj: Aleš Pištora, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského)

Autor článku: František Jemelka