Katolický týdeník: První biskupské svěcení v Plzni

Datum publikace5. 5. 2016, 15.41

Katedrální zvony oznamují Plzni, že sobota 30. dubna 2016 se stává jedním z milníků v historii nejmladší české diecéze: do jejího čela dnešním svěcením vstupuje historicky teprve druhý biskup Mons. Tomáš Holub.

Biskupské svěcení totiž celé západní Čechy ještě nezažily. Přední místa v katedrále dlouho před slavností zaplňují představitelé veřejného života, rodina Tomáše Holuba i zástupci věřících, kteří se do katedrály nemohou vejít. „Jakkoliv se chrám sv. Bartoloměje ve srovnání s mojí katedrálou může zdát malý, byl postavený a zamýšlený jako katedrála,“ připomíná symbolické završení historie chrámu řezenský biskup Rudolf Voderholzer a dodává: „A slavnost biskupského svěcení to po mnoha staletích podtrhuje a stvrzuje.“

Z františkánského kláštera vychází úderem půl jedenácté dlouhý průvod ministrantů, kněží a jáhnů, zástup biskupů z Čech, Moravy i sousedního Německa. Na samém konci pak kráčí zjevně rozechvělý Tomáš Holub v symbolickém doprovodu nejmladšího a nejstaršího kněze plzeňské diecéze. Vítá jej zástup lidí shromážděný u velkoplošné obrazovky na plzeňském náměstí Republiky, kam přenáší, stejně jako do celé země, obraz TV Noe a zvuk Radio Proglas.

V první chrámové lavici uprostřed nejbližších prožívá velký den Tomáše Holuba, v němž se stane jedním z nástupců apoštolů, i jeho maminka.

Nikdo tě nesmí podceňovat, že jsi mladý

O nového pastýře jsme vytrvale prosili řadu měsíců. Nyní je mezi námi. Přijme svěcení a bude včleněn do proudu biskupů, který se táhne, jak věříme, už od apoštolských dob,“ vítá svého nástupce zatím ve „své katedrále“ dosavadní plzeňský biskup František Radkovský. Hlavní světitel kardinál Dominik Duka pak děkuje mamince Tomáše Holuba za jeho výchovu a oceňuje přítomnost představitelů armády, v níž Mons. Holub před dvaceti lety zakládal institut duchovní služby. V narážce na armádní službu kardinál Duka připomíná: „Nový biskup stojí před úkolem vnést do církve více poslušnosti. Nikoliv jemu nebo instituci, ale poslušnosti slovům Ježíše Krista.“

Ve druhém biblickém čtení zaznívají slova z listu sv. Pavla Timoteovi, která jako by patřila přímo novému biskupovi, jenž v česko-moravském biskupském sboru vyčnívá svým nízkým věkem osmačtyřiceti let: „Nikdo tě nesmí podceňovat, že jsi mladý,“ píše apoštol. Později v homilii se ke čtení vrací také kazatel, biskup Radkovský. „Když jsme byli společně u papeže, ptal se Tomáše, jestli už má maturitu,“ vzpomíná na laskavý žert papeže Františka a vzbuzuje tak vlnu uvolněného smíchu.

Více lze nalézt na www.katyd.cz nebo v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Téma: Karel IV.

Proslul jako Otec vlasti i jako jeden z našich nejvýznamnějších křesťanských  panovníků, který navazoval jak na své korunované starozákonní předchůdce, tak na sv. Václava či prvního císaře římské říše Karla Velikého.

Fontána zrudla za umučené křesťany

Výrazem volání o pomoc, které den za dnem očekává konkrétní odpověď“, bylo setkání u římské Fontany di Trevi, během  nějž se památka zbarvila dočervena.

Jaké to je pracovat pro papeže?

Mluvčí dvou papežů Federico Lombardi zavítal jako host na konferenci o komunikaci v církvi, kterou minulý týden v Římě pořádala Papežská univerzita svatého Kříže, a které se účastnil i KT.

(foto pro KT: Roman Albrecht, Člověk a víra)

Autor článku: František Jemelka