Nová norma pro zřizování diecézních institutů zasvěceného života

Datum publikace20. 5. 2016, 13.15

K ustavení nových diecézních institutů zasvěceného života bude od 1. června 2016 nutné předchozí projednání se Svatým stolcem. Bez něho bude zřizující dekret institutu neplatný. Informuje o tom vatikánský státní sekretář Pietro Parolin.

Foto: Matthew Rarey / CNA

Nový reskript vstoupí v platnost 1. června 2016 a bude publikován v deníku L´Osservatore Romano a následně v Actae Apostolicae Sedis.

„Svatý otec František při audienci udělené podepsanému státnímu sekretáři 4. dubna 2016 ustanovil, že ke zřízení diecézního institutu zasvěceného života se považuje předchozí projednání se Svatým stolcem za nezbytné k platnosti (ad validitatem), jehož nedodržení je penalizováno nulitou zřizovacího dekretu samotného institutu,“ zní reskript.

Norma upřesňuje paragraf Kodexu kanonického práva č. 579.

Jak uvádí kardinál Parolin ve zdůvodnění, každý institut je darem pro celou církev, i když je zřízený pouze v jedné diecézi. Norma má také zabránit, aby vznikaly nové diecézní instituty bez dostatečného rozlišení, které by potvrdilo originalitu charismatu, definovalo jeho specifické rysy, zajistilo dodržování evangelijních rad a konstatovalo reálnou možnost jeho rozvoje.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka