Katolický týdeník: Nejmladší diecéze v Česku slaví

Datum publikace25. 5. 2016, 12.20

Mezi diecézemi v České republice je ta ostravsko-opavská mladá slečna – slaví teprve dvacetiny. Církev však na jejím území žije už stovky let.

foto: Vít Kobza

Rozvíjela se tu v různosti místních vlivů a odlišnosti mentalit i národností německých, polských, slezských, moravských i slovenských. Podobně jako jinde v Česku zde církev zažívala a zažívá časy rozkvětu i úbytku, útlaku, opovržení i čtvrtstoletí trvající návraty do života celé společnosti. V prostoru, kde vládli komunisté s kuratelou těžkého průmyslu a hornictví rukou obzvláště pevnou, je na takové dílo (určitě zvenku) radost pohledět. Nabízíme proto dvoustranu věnovanou oslavám této diecéze. 'Zvláště nás potěšila možnost přinést rozhovor s jejím biskupem Františkem Lobkowiczem, který je dlouhodobě nemocný, ale v kondici (rozhodně mentální) natolik dobré, že nás mohl přijmout k setkání nad tímto tématem v ostravské Městské nemocnici, odkud vytrvale děkuje všem za modlitby i projevy přízně,' píše Jiří Macháně z KT.

Více na tematické dvoustraně Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Brno dostává pomocného biskupa

Brněnská diecéze má nového pomocného biskupa. Stal se jím Mons. Pavel Konzbul, který stane po boku Vojtěcha Cikrleho. Podrobnosti přináší zpravodajství KT.

Utichlo napůl české srdce nuncia

Symbolicky na svátek národního patrona sv. Jana Nepomuckého utichlo srdce kardinála Giovanniho Coppy. KT přináší ohlédnutí za touto mimořádnou osobností.

Gondoliér(ka) čelí životu vestoje

Benátští gondoliéři přivezli na letošní Svatojánské slavnosti Navalis gondoly typu caorlina, typické zpěvy, víno a sardinky. V rozhovoru pro KT jejich  předsedkyně Silvia Maguolo mluví mj. o sv. Janu Nepomuckém, který spojuje Benátky s Prahou.

Doma: Děti a dějiny

Ačkoliv s dějepisem nemívají žáci takové potíže jako například s matematikou, vždycky je možné hledat nové a lepší způsoby výuky. Nejde jen o to, předat seznam jmen a letopočtů. Historické události by se děti měly naučit chápat v  souvislostech.

(zdroj: KT)

Autor článku: František Jemelka