Brána milosrdenství putuje na loďce po ostrovech

Datum publikace1. 6. 2016, 14.15

Na Šalamounových ostrovech, kde obyvatelé nemohou snadno cestovat, putuje brána milosrdenství po místních společenstvích na loďce. Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas i smíření kmenových konfliktů. Informuje o tom deník Vatican Insider.

Foto: John H Gray / CC BY-NC
„Jestliže nemohou vzdálení lidé přijít ke Svaté bráně, Svatá brána půjde ke vzdáleným lidem.“ I na loďce, pokud bude potřeba. Taková jsou slova biskupa Luciana Capelliho, biskupa na Šalamounových ostrovech v jižním Tichomoří. Salesián zorganizoval pouť brány, „prahu, který vede od hříchu k dobru“, mezi domorodými obyvateli ve své diecézi Gizo. Naplnil tak doslovně výzvu papeže Františka, podle které má Svatý rok milosrdenství dosáhnout ke všem, především k lidem na periferii a k těm nejvzdálenějším.

Iniciativa vyvolala nečekaný ohlas. „Nikdy jsme nezažili takovou účast,“ říká Capelli po dvou měsících putování. V každé farnosti předcházela příjezdu Svaté brány dlouhá příprava na základě buly papeže Misericordiae Vultus. Událost byla navíc propojena s kmenovými a folklorními zvyklostmi.

„Tyto slavnosti mají velký dopad, posilují hodnoty evangelia a vůli ke smíření v rodině, i mezi lidmi a rodinami, které spolu vedou kmenový spor,“ komentuje pouť biskup, podle kterého lidé „vnímali, že milosrdenství je dar, jejž lze přijmout, ale i nabídnout“.

Luciano Capelli bývá přezdíván „létajícím biskupem“. Navštěvuje totiž vesnice své diecéze za pomocí ultralehkého letadla, aby „překonal lidskou i duchovní izolaci kmenů“. Dopravní prostředek však i sám pilotuje.

Na Šalamounovy ostrovy se dostal po 34 letech služby na Filipínách. Ihned po nástupu v roce 2007 začal pomáhat „místním lidem, aby mohli snít o jiné budoucnosti pro své děti, a aby přinášel posilu svátostí do těch nejvzdálenějších míst“. S pomocí neziskové organizace Amis také vybudoval dvě nemocnice, neboť místní obyvatelé „již byli unaveni z pohřbívání dětí“. Hlavním finančním zdrojem jeho aktivit jsou Misie Dona Bosca.

Domorodí obyvatelé na Šalamounových ostrovech „vnímají Františka jako jednoho z nich“, komentuje Mons. Capelli, „protože je to papež skutečně blízký těm, kdo se namáhají, aby přežili“. Ve všech vesnicích také „vyjádřili vděčnost papeži za Svatý rok milosrdenství“.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka