Jádrem kněžské služby je modlitba, píše František v knize pro Benedikta XVI.

Datum publikace24. 6. 2016, 12.45

Modlitba za druhé je nejvnitřnějším jádrem kněžské služby. Církev a svět potřebují modlitbu více než sůl. Píše to papež František v předmluvě ke knize publikované u příležitosti 65. výročí kněžského svěcení Josepha Ratzingera.

Foto: Mazur / www.thepapalvisit.org.uk

Kniha nazvaná „Vyučovat a učit se Boží lásce“ (Insegnare e imparare l’amore di Dio, Cantagalli 2016) shrnuje 43 homilií Josepha Ratzingera a papeže Benedikta XVI. o kněžství. Nejstarší přitom pochází z roku 1954. Předmluvu ke knize napsal papež František, úvod pak prefekt Kongregace pro nauku víry kardinál Gerhard Ludwig Müller.

Publikace vychází v šesti jazycích u příležitosti 65. výročí kněžského svěcení Josepha Ratzingera (29. června 1951) a je prvním svazkem v sérii „vybraných textů“, které budou postupně vyházet na témata věda a víra, kreativní menšiny, politika a víra, univerzita a eucharistie.

Kniha bude darována Benediktu XVI. během obřadu, jenž se uskuteční 28. června v Klementinském sále ve Vatikánu.

Nejvnitřnějším jádrem kněžské služby je modlitba

„Pokaždé, když čtu díla Josepha Ratzingera/Benedikta XVI., je mi stále více jasné, že tento muž vždy dělal a dosud dělá ‚teologii na kolenou‘. Je totiž patrné, že spíše než teologickým velikánem a učitelem víry je to člověk, který opravdu věří a opravdu se modlí,“ začíná papež František předmluvu.

Benedikt XVI. podle něj ukazuje „srdce celé kněžské služby“: hluboké zakořenění v Bohu. „Bez trvalého vztahu k Pánu Ježíši nic není pravdivé a ze všeho se stává rutina, z kněží jsou téměř placení zaměstnanci, z biskupů byrokrati a z církve nikoli Církev Kristova, nýbrž jakýsi náš produkt, vcelku zbytečná neziskovka.“

Kněz je člověkem, který ztělesňuje Kristovu přítomnost a vydává svědectví o jeho spasitelném milosrdenství. Modlitba je proto „rozhodujícím faktorem“„nejvnitřnějším jádrem kněžské služby“, na které jáhni, kněží i biskupové nesmějí nikdy zapomínat. „Hlavní a nejdůležitější službou nejsou běžné záležitosti managementu, nýbrž nepřerušovaná modlitba za druhé. Modlitba tělem i duší tak, jak to právě dnes činí emeritní papež: trvale pohroužen v Bohu a srdcem obrácen stále k němu, jako milující, který v každé chvíli myslí na milovaného, ať už dělá cokoliv.“

„Modlitbu církev a svět v tuto chvíli epochální změny potřebují více než kdy jindy, jako sůl, více než sůl.“

Modlitbu dnes církev a svět potřebuje více než jindy

„Modlitba je rozhodujícím faktorem. Je to přímluva, kterou církev a svět v tuto chvíli epochální změny potřebují více než kdy jindy, jako sůl, více než sůl. Neboť modlit se znamená svěřovat církev Bohu, s vědomím, že církev není naše, nýbrž Jeho – a právě proto ji Bůh nikdy neopustí; protože modlit se znamená svěřovat Bohu svět a lidstvo. Modlitba je klíč, který otevírá Boží srdce. Ona jediná dokáže stále znovu přivádět Boha do tohoto našeho světa a stejně tak pouze ona jediná umí stále znovu přivádět člověka a svět k Bohu – jako marnotratného syna ke svému otci, který v plnosti své lásky k synovi nečeká nic jiného, než že jej bude moci znovu obejmout,“ pokračuje papež František.

Kněžím, kteří by někdy pochybovali o smyslu své služby

Novou knihu doporučuje František i všem kněžím, kteří by pochybovali o smyslu své služby: „Drazí spolubratři! Dovoluji si říci, že kdyby snad jednou někdo z vás pochyboval o středu své služby, jejím smyslu a užitečnosti, kdyby snad pochyboval o tom, co od nás lidé skutečně očekávají, ať si hluboce promedituje stránky, které se mu zde předkládají. Lidé totiž od nás očekávají hlavně to, co tato kniha popisuje a dosvědčuje – že jim přineseme Ježíše Krista a že je povedeme k Němu, svěží a živé vodě, po které žízní více než po čemkoli jiném.“

Plné znění předmluvy papeže Františka naleznete na stránkách Vatikánského rozhlasu.

(zdroj a překlad: Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka