Benedikt XVI. Františkovi: Vaše dobrota je místem, kde bydlím

Datum publikace29. 6. 2016, 10.45

Přesně před 65 lety, 29. června 1951, přijal Josef Ratzinger ve freisingské katedrále kněžské svěcení. Na jeho počest se včera v Římě uskutečnila oslava, které předsedal současný papež František.

Včera se v Římě odehrál nebývalý obřad. Stávající papež František vyjádřil poctu svému předchůdci Benediktu XVI. u příležitosti připomínkových oslav 65 let od Ratzingerova kněžského svěcení.

Když papež František vstoupil do Clementine Hall, za potlesku shromážděných kardinálů šel rovnou k Benediktovi, aby ho objal. Ten vstal a sundal si bílou čepičku (solideo) na znamení úcty. Během obřadu se objali ještě několikrát.

“Tím rozhodujícím v našich dnech je to, zda je Pán skutečně přítomem, zda po něm toužíme...”

Ceremonie odstartovala hudbou Sixtinského sboru a následným projevem papeže Františka.

Vždy jste dosvědčoval a dosvědčujete ještě dnes, že tím rozhodujícím v našich dnech – ať už jsou slunečné či deštivé – tím, od čeho se odvíjí také všechno ostatní, je to, zda je Pán skutečně přítomen, zda po něm toužíme, zda jsme mu vnitřně blízcí, zda ho milujeme, zda v něho opravdu hluboce věříme a v této víře jej opravdu milujeme. Tato láska k němu je tím, co skutečně naplňuje srdce, tato víra v něho tím, co nám dovoluje kráčet s jistotou a v pokoji po vodách, dokonce i uprostřed bouře, tak jak se to přihodilo Petrovi. Tato láska k němu a víra v něho je tím, co nám dovoluje hledět do budoucnosti nikoli se strachem či nostalgií, nýbrž s radostí, a to i navzdory již pokročilým letům našeho života.

Zdůraznil, že Benedikt nikdy nepřestal sloužit církvi, kterou stále „mocně a s moudrostí“ směřuje k jejímu růstu. Poděkoval také za to, že mu v jeho sočasné službě dodává velkou sílu, i za jeho radostný smysl pro humor.

V závěru proslovu pak svému předchůdci za sebe i celou církev popřál: „Abyste, Svatosti, mohl i nadále pociťovat ruku Milosrdného Boha, která Vás podpírá, abyste mohl zakoušet a dosvědčovat Boží lásku a abyste spolu s Petrem a Pavlem mohl nadále jásat ve veliké radosti na cestě k cíli své víry.

Vaše dobrota je místem, kde bydlím, kde se cítím chráněn.

Benedikt pak Františkovi poděkoval dojemnými slovy: „Vaše dobrota mě od prvního okamžiku vašeho zvolení v každé chvíli mého zdejšího života zasahuje a skutečně mě vnitřně nese. Spíše než Vatikánské zahrady se svou krásou je Vaše dobrota místem, kde bydlím, kde se cítím chráněn. Děkuji také za slova poděkování, za všechno. A doufejme, že budete moci pokračovat spolu s námi se všemi na této cestě Božího milosrdenství, a ukazovat cestu Ježíše k Bohu.

(Catholic Herald, Vatican Radio)

Autor článku: Zuzana Lášková