Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Milosrdenství není abstraktní slovo, ale životní styl

Datum publikace1. 7. 2016, 15.30
TiskTisk

Papež vedl ve čtvrtek poslední generální audienci před klasickou přestávkou během doby prázdnin. Potrvá až do 3. srpna. V promluvě se ještě krátce vrátil ke své návštěvě Arménie a připomněl svou další cestu do Gruzie a Ázerbájdžánu. Především ale hovořil v kontextu probíhajícího Svatého roku o milosrdenství, nikoliv jako o něčem neuchopitelném a příliš teoretickém, ale jako o velmi konkrétní nabídce v životě každého člověka.

Foto: Danny Hammontree / CC BY-NC-ND

Papež František znovu apeloval na výzvy, které s sebou přináší probíhající Svatý rok milosrdenství. „Milosrdenství není abstraktní slovo, nýbrž životní styl. Člověk může být milosrdný anebo může být nemilosrdný. Je to styl života“ a každý si volí, pro jaký se rozhodne, začal František. Důrazně vysvětlil, že se nejedná o žádné teoretické schéma, jak ho někteří chápou, a těžko ho pak aplikují do svého chování, ale je naopak velmi „konkrétním svědectvím, zavazující vyhrnout si rukávy a mírnit strádání.

“Milosrdenství bez skutků je mrtvé.”

Svatý rok milosrdenství je čas, v němž Bůh volá po „seriózním zpytování svědomí“ vedoucí k aktivní změně v jednání, protože milosrdenství bez skutků, jak řek František, je mrtvé: „Milosrdenství žije svým neustálým dynamismem vycházení naproti potřebám a nouzi těch, kteří duchovně a materiálně strádají. Milosrdenství má oči k vidění, uši ke slyšení, ruce k pozvedání.

“Lhostejnost činí naši duši necitlivou a život jalovým.”

Být milosrdný „od nás vyžaduje zvláštní pozornost, která přivádí k postřehnutí stavu utrpení a nouze, ve kterém se nalézá mnoho bratří a sester. Někdy přecházíme kolem dramatických situací chudoby a zdá se nám, že se nás netýkají; všechno pokračuje jako by se nic nedělo; lhostejnost z nás nakonec činí pokrytce, a aniž si to uvědomíme, vyústí do stavu duchovní letargie, která duši činí necitlivou a život jalovým. Lidé, kteří v životě přecházejí a jdou, aniž by si povšimli nouze druhých, aniž by viděli spousty duchovních a materiálních potřeb, jsou lidé, kteří jsou bez života a nejsou druhým nic platní. Pamatujte si dobře: Kdo nežije, aby sloužil, není k životu,“ upozornil papež František.

Je třeba nepřestat mít před očima to podstatné – Ježíše. Jeho má každý, dle Svatého otce, vyhlížet ve všech hladovějících, vězněných, nemocných, nahých či nezaměstnaných, ve všech osamocených a sklíčených. „Toto jsou skutky, které od nás Ježíš chce. Vidět Ježíše v nich, v těchto lidech. Proč? Protože Ježíš se tak dívá na mne a na nás všechny.

V závěru se papež František vrátil ke své cestě do Arménie, za níž poděkoval, též místnímu lidu za jeho přijetí. Připomněl také svou cestu do dalších dvou Zakavkazských zemí Gruzie a Ázerbájdžánu, kam se chystá ve dnech 30. září až 2. října 2016, mimo jiné s cílem „povzbuzení naděje a stezek míru“.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou