9. září vyjde nová kniha rozhovorů s emeritním papežem Benediktem XVI. nazvaná „Poslední rozhovory“. Informují o tom italská média.
Foto: Mazur / catholicnews.org.uk
Kniha rozhovorů s Benediktem XVI., které vedl německý novinář Peter Seevald, vyjde 9. září současně v několika nakladatelstvích po celém světě.
Jak uvádí jeden z vydavatelů, deník Corriere della Sera, publikace je autobiografií Benedikta XVI., v níž emeritní papež prochází nejdůležitější etapy svého života: dětství za nacistického režimu, objevení povolání, dobu světové války, působení ve Vatikánu, zvolení na stolec sv. Petra i rozhodnutí rezignovat na papežský úřad.
Joseph Ratzinger vypráví dále o své víře, osobním životě i o svých slabostech. Vrací se také k obtížným okamžikům svého pontifikátu. Znovu odmítá spekulace o tom, že by jej k opuštění úřadu vedlo vydírání.
Benedikt XVI. také hovoří o „radosti“ z toho, jak se papež František modlí a komunikuje s věřícími, a popisuje svého nástupce a rysy, které jsou mezi oběma papeži společné i rozdílné.
„Je to vůbec poprvé v dějinách církve, kdy papež dělá bilanci svého úřadu,“ komentuje knihu německý vydavatel.
Peter Seewald (nar. 1954) pracoval v minulosti v deníku Süddeutsche Zeitung a v týdenících Spiegel a Stern. Po dlouhém období, kdy zůstával vzdálený víře, se přiblížil ke křesťanství. Při obrácení, jak sám popisuje, „bylo rozhodující přátelství s Josephem Ratzingerem“. O životě a učení Benedikta XVI. napsal několik knih. Nejznámějšími jsou tři knihy rozhovorů Sůl země (1996, v češtině vyšla pod názvem Joseph kardinál Ratzinger: křesťanství na přelomu tisíciletí), Bůh a svět (2001) a Světlo světa (2010).
(zdroj: Vatican Insider, Droemer Knaur, Il Sismografo, Corriere della Sera)