Biskupové jednali na 106. plenárním zasedání na Velehradě

Datum publikace8. 7. 2016, 15.44

Biskupové českých a moravských diecézí i zástupci řeholí se na Velehradě sešli ke dvoudennímu plenárnímu zasedání ČBK. Ve dnech 6. a 7. července 2016 zde navázali na Dny lidí dobré vůle.

foto: Jakub Zelina

Plenární zasedání bylo prvním po vysvěcení generálního sekretáře ČBK Tomáše Holuba plzeňským biskupem a zvolení Stanislava Přibyla nastávajícím generální sekretářem ČBK, který se na podzim tohoto roku ujme své funkce. Biskupové se při něm seznámili s aktuálním děním v církvi a zhodnotili průběh procesu majetkového vyrovnání mezi státem a církví. V této souvislosti vydali prohlášení, ve kterém deklarovali, že se diecéze vzdají všech určovacích žalob na kraje, a mají zájem na dobré vzájemné kooperaci; k témuž včera vyzvali i řády a kongregace (stanovisko naleznete zde).

Účastníci také schválili termíny důležitých akcí ČBK v roce 2017 (plenární zasedání, duchovní cvičení,…) a odsouhlasili pozvání papeže Františka na krátkou návštěvu do Prahy v roce 2017.

Přítomní získali aktuální informace o českém daru sochy sv. Anežky do Vatikánu. Pískovcovou skulpturu, která bude umístěna v katakombách baziliky sv. Petra, předají 10. září 2016 zástupci státu, Královéhradeckého kraje, Charity a církve (delegaci biskupů povede Mons. Jan Vokál).

Biskup Tomáš Holub byl na tomto jednání ČBK zvolen za člena Ekonomicko-právní komise ČBK, kde nahradí královéhradeckého biskupa Jana Vokála. Tuto komisi také povede po dobu zdravotní indispozice biskupa Františka Václava Lobkowicze. Plzeňský biskup byl rovněž zvolen za člena komise Pro katolickou výchovu, v níž bude vypomáhat F. Lobkowiczovi v Subkomisi regionálního školství Komise ČBK pro katolickou výchovu. Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl dále nahradí Tomáše Holuba v Radě pro duchovní službu ve věznicích a ústavech.

V průběhu zasedání se biskupové také setkali s věřícími při dvou mších svatých ve velehradské bazilice. Středeční bohoslužbu celebroval biskup Jan Baxant a kázal Tomáš Holub; ve čtvrtek 7. července pak bohoslužbě předsedal biskup Karel Herbst a kázal biskup Vojtěch Cikrle.

Příští, podzimní, plenární zasedání proběhne ve Vranově u Brna od 17. do 19. října 2016 a bude spojeno se studijním dnem na téma školství.

Autor článku: František Jemelka