Nice: Církevní představitelé vyjadřují soucit všem postiženým tragédií

Datum publikace15. 7. 2016, 11.00

Ve čtvrtek večer (14. července) vjelo nákladní auto do davu lidí ve francouzském městě Nice. Přítomní zde oslavovali státní svátek – výročí pádu Bastily. Hovoří se o 84 mrtvých a stovce zraněných. K vyjádření smutku a soucitu se přidávají i církevní představitelé, včetně papeže Františka.

Ilustr. foto Promenade des Anglais, Nice: John Twohig / CC BY-NC-ND

Řidič nákladního vozidla byl zastřelen policií. K odpovědnosti za tento čin se dosud nepřihlásila žádná skupina, zatím tak nebyla potvrzena teroristická povaha incidentu. Obyvatelé Francie jsou vyděšeni a ochromeni.

Mluvčí Tiskového střediska Svatého stolce Federico Lombardi vzkazuje jménem papeže Františka následující:

Tento večer [čtvrtek 14.7.2016] jsme sledovali s velkým znepokojením strašné zprávy z Nice. Jménem papeže Františka chceme projevit naši účast a solidaritu s utrpením obětí a utrpením celého francouzského lidu v den, který měl být velkou slavností. Odsuzujeme co nejdůrazněji všechny projevy vražedného šílenství, nenávisti, terorismu a každého útoku na mír.

Sám František vložil dnes na internet tweet: 'Modlím se za oběti útoku v Nice a jejich rodiny. Prosím Boha, aby obrátil srdce násilníků zaslepená nenávistí.'

Francouzská biskupská konference vyjádřila plné sdílení smutku s rodinami obětí, ujistila je o svých modlitbách a k nim také vyzvala i všechny věřící Francie, zvláště při mších této neděle. „Ať už jsou důvody k tomuto činu jakékoliv, takové barbarství je nepřijatelné a netolerovatelné,“ vyřizuje Francouzská biskupská konference a dodává: „Více než kdy jindy musí být národní solidarita silnější než terorismu.“

To podtrhl i její generální sekretář Mons. Olivier Ribadeau Dumas na svém Twitterovém účtu: 'Národní solidarita je silnější než terorismus. Spojme se v modlitbách za všechny oběti a jejich příbuzné. #Nice'.

Kardinál Dominik Duka dnes zaslal vyjádření upřímné soustrasti velvyslanci Francouzské republiky, celé znění naleznete ZDE.

K situaci se vyjádřil i nastupující generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl: 'Je mi nesmírně líto všech obětí a zraněných při teroristickém útoku v Nice. - Pán Bůh nechť je přijme do své náruče.'

Vzápětí ještě dodal: „Vraždění v Nice odsuzuji. Toto šílenství musí být rozhodně zastaveno. - Jsme Boží obraz a Bůh je láska.

Tiskové středisko České biskupské konference se přidává k vyjádření soustrasti a podpoře francouzského obyvatelstva. Spojme se v modlitbách za oběti a jejich blízké, za uklidnění situace ve Francii i celém světě. Bůh je Milosrdenství.

Dnes od 14.00 do 17.00 hod. budou na  francouzském velvyslanectví vystaveny kondolenční knihy. V 15.00 zde proběhne minuta ticha k uctění památky obětí.

(zdroj: eglise.catholique.fr, MKČR)

Autor článku: Zuzana Lášková