Přes Prahu míří na setkání do Krakova dvacet tisíc mladých

Datum publikace18. 7. 2016, 13.37

Poutníci míří na Světový den mládeže, který se koná od 25. do 31. července v Krakově. Na cestě jim již v těchto dnech poskytuje zázemí i Praha a další místa v ČR. Ze samotné České republiky se na akci chystá asi 6000 mladých lidí, přes 3000 z nich míří od této středy na různé předprogramy do několika polských diecézí.

Foto: EpiskopatNews / CC BY-NC-SA

(AKTUALIZOVÁNO 20. července) Až 20 000 mladých lidí postupně navštíví po cestě na Světový den mládeže (SDM) v Krakově Prahu. Většina skupin má domluvenou mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha nebo v jiných pražských kostelích, mše sv. většinou slouží biskupové diecézí, ze kterých mladí přijíždí. Některé výpravy Prahu navštíví také na cestě zpět v prvních srpnových dnech.

Největší skupina navštívila Prahu 18. a 19. července; mladí přijeli z francouzského Lyonu a doprovodil je i lyonský arcibiskup kardinál Philippe Barbarin. Tito poutníci měli 18. července v 18 hodin mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, v úterý ráno potom pokračovali na cestě do Polska.

Další velké skupiny jsou především z dalších míst Francie, z Nizozemí, Španělska nebo Itálie. Menší skupiny potom přijíždí z Peru, Kanady, USA, Irska nebo Portugalska. Přehled některých skupin najdete v příloze.

V pátek se na cestu do Polska vydala malá skupina mladých, která se zúčastní jezuitského předprogramu Magis 2016. V úterý 19. července, začíná svou cestu do Krakova předprogramem i skupina soustředěná kolem Hnutí Světlo Život (Oáza) a dominikánská mládež ; aktivity v Praze, Staré Boleslavi a na Svatém Kopečku u Olomouce se zaměřují na evangelizaci či poznání katol. církve v zahraničí a účastní se jich několik stovek poutníků z jižní Francie. Ve středu 20. července se na putování do Krakova vydávají čeští účastníci setkání z diecézí; např. ti z Litoměřic (putují doslova od sv. Vojtěcha ke sv. Vojtěchovi), Hradce Králové, Brna, Ostravy či zájemci z plzeňské diecéze (zde také přivítali skupinu italských poutníků vydávajících se směrem Krakov).

Na 130 cyklistů vyjelo do Krakova v sobotu ráno z Prahy, program ale zahájili už v pátek večer mší svatou v katedrále sv. Víta v Praze. V sobotu jim na 700 kilometrů dlouhou cestu požehnal kardinál Dominik Duka. Cyklistická pouť pro ně bude zároveň přípravou na SDM.

Na místo již také již zamířila přípravná skupina ze Sekce pro mládež ČBK.

Na SDM v Krakově se setkají mladí lidé z téměř 200 zemí s papežem Františkem. Setkání se konají od roku 1984, kdy papež Jan Pavel II. poprvé pozval mladé do Říma. Polsko bude SDM hostit podruhé. První setkání se v zemi našich severních sousedů uskutečnilo v roce 1991 v Čenstochové.

(zdroj: Anna Sýkorová, Sekce pro mládež při CBK)

Autor článku: František Jemelka