Předseda ČBK k útoku v Saint-Etienne-du-Rouvray

Datum publikace26. 7. 2016, 16.05

Přinášíme stanovisko předsedy ČBK kardinála Dominika Duky OP k úternímu útoku islámských radikálů ve francouzském Saint-Etienne-du-Rouvray.

Oficiální prohlášení předsedy biskupské konference

Jménem českých a moravských biskupů a našich věřících bych rád vyjádřil hlubokou lítost nad krutým a nelidským činem, který jsme zaznamenali v severní Francii v obci Saint-Etienne-du-Rouvray. Tento zločin, který se vymyká civilizované společnosti, je třeba zcela odsoudit. Musím však také s odkazem na statistiky OSN s bolestí konstatovat, že v samotné Francii bylo v roce 2014 zaznamenáno téměř 600 útoků na křesťanské kostely, modlitebny a synagogy. Oproti roku 2013 se jedná o zvýšení počtu útoků o téměř 80%. Myslím, že tato čísla hovoří výmluvnými slovy, zvláště pak i v kontextu toho, že v celém světě je pro svou víru každý rok uvězněno, mučeno i zavražděno více jak 100 tisíc křesťanů, včetně několika několik desítek kněží a řeholních sester. V situaci, které čelíme, však nestačí jen slova lítosti a semknutosti, ale je zapotřebí, aby od slov došlo také ke skutečným krokům opravdové obrany a ochrany těch, kteří jsou vedeni jak ovce na porážku (slovy Bible). Rád bych ujistil naše sestry a bratry ve víře, že na ně nezapomínáme ve svých modlitbách.

Za české a moravské biskupy

Dominik kardinál Duka

Autor článku: František Jemelka