Francouzští katolíci se budou postit a modlit za svou zemi a mír

Datum publikace27. 7. 2016, 10.30

Francouzští katolíci se budou v pátek 29. července modlit a postit za svou zemi a za mír. Vyzval k tomu předseda tamější biskupské konference Georges Pontier. Skrze modlitbu křížové cesty se ke gestu připojí také mladí Francouzi shromáždění na Světovém dni mládeže v Krakově.

Foto: MPD01605CC, BY-SA

„Vyzývám všechny francouzské katolíky ke dni postu a modlitby za naši zemi a za mír ve světě tento pátek 29. července,“ napsal Mons. Pontier na webu biskupské konference.

„Zde v Krakově vyzývám, společně se všemi přítomnými francouzskými biskupy, mladé z našich diecézí a našich hnutí, aby prožili s tímto úmyslem křížovou cestu s papežem Františkem. Následujme Krista v jeho vítězství nad nenávistí, odplatou a smrtí,“ uvedl také arcibiskup, podle kterého pouze bratrství, jež je francouzskému lidu blízké, povede k trvalému míru.

V katedrále v Rouen se v úterý sloužila mše svatá za oběti a jejich příbuzné. Ve středu pak bude slavit mši svatou v pařížské katedrále Notre Dame v 18.15 kardinál André Vingt-Trois. „Smutek, který nás svírá, nemůže uhasit naši naději, když vidíme stovky tisíc mladých shromážděných okolo papeže Františka, aby v lásce a míru prohlašovali svou víru v Krista,“ napsal kardinál.

V úterý vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray při dopolední mši dva muži ozbrojení noži. Jako rukojmí vzali faráře, dvě řádové sestry a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Útočníci faráře zavraždili a zranili další tři rukojmí. Další řeholnici se podařilo utéct a přivolat policii. Ta oba pachatele zastřelila do 40 minut od ohlášení útoku. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Kondolence papeže Františka

Jeho Excelenci

Mons. Dominique Lebrunovi

arcibiskupovi Rouenu

Jeho Svatost papež František byl informován o zajetí rukojmích v kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray, které si vyžádalo smrt kněze a těžké zranění jednoho člověka. Ujišťuje vás o své duchovní blízkosti a připojuje se v modlitbě k utrpení rodin a bolesti farnosti a diecéze Rouen. Prosí Boha, Otce milosrdenství, aby přijal otce Jacquese Hamela do míru svého světla a dodal posilu zraněnému. Svatý otec je zvlášť znepokojený tím, že se tento násilný čin odehrál v kostele během mše, liturgického slavení, které prosí Boha o mír pro svět. Žádá Pána, aby vnukal všem lidem myšlenky smíření a bratrství v této nové zkoušce a zahrnul všechny hojností svého požehnání.

Kardinál Pietro Parolin

Sekretář státu Jeho Svatosti

(zdroj: Francouzská biskupská konference, Tiskové středisko Svatého stolce, ČTK)

Autor článku: Ondřej Mléčka