Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Katolický týdeník: Mladí Češi vyrazili za papežem

Datum publikace27. 7. 2016, 9.30
TiskTisk

Spoustu radosti, obrovskou polskou pohostinnost i chvíle v usebranosti při návštěvě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi zažívají v Polsku statisíce mladých lidí z celého světa včetně tří tisíc Čechů. KT je navštívil v sosnowiecké a gliwické diecézi v jižním Polsku a v Osvětimi.

Předprogram Světového dne mládeže je pro Čechy vskutku mezinárodní. Prožívají ho v různých diecézích a farnostech, kde jsou promícháni s mladými lidmi z celého světa. Dorozumívají se česko-polsky s místními mladými lidmi, anglicky pak s ostatními poutníky. Hrají spolu fotbal, modlí se, vyrážejí na společné výlety. Přátelská atmosféra je cítit na každém kroku.

Většina mladých lidí přicestovala do Polska minulou středu. V pondělí, v čase uzávěrky tohoto čísla KT, se všichni přesouvali do Krakova na setkání s papežem Františkem. Na předprogram v polských diecézích měli tak jen několik málo dní, ale o to byly tyto chvíle intenzivnější. Mnoho mladých zavítalo na poutní místo Čenstochová, někteří se vydali na prohlídku dolů, okolních měst, hradů či jiných zajímavých míst. Nechyběly velké mezinárodní bohoslužby a koncerty. Poláci zorganizovali také návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi, která v poutnících zanechala silný dojem.

Vřelé přijetí v polské režii

V jednom se ale všichni oslovení mladí lidé shodují - jsou nadšeni z polské pohostinnosti, která překonala všechna očekávání. „Až odsud odjedeme, budeme tlustější, než kdybychom byli u babičky,“ říká s úsměvem Dominik Polanský, který se na setkání vydal se zástupci plzeňské diecéze jako fotograf. „To, co nám tu Poláci ukazují, jsem ještě nikdy neviděl,” potvrzuje jeho slova Jan Putala z ostravsko-opavské diecéze. „Ráno i večer pro nás připravují plné stoly jídla. Splní nám vše, co nám na očích vidí,“ dodává. Markéta Jochimová, také z ostravsko-opavské diecéze, zase oceňuje, kolik času a energie jim rodiny věnují – mnozí lidé si kvůli setkání brali dovolenou. „Je to pro mě velké povzbuzení a inspirace,“ připojuje Markéta Jochimová.

Stejnou zkušenost mají i dva redaktoři KT, kteří se vypravili na část předprogramu do sosnowiecké a gliwické diecéze v jižním Polsku. V gliwické diecézi, kde byli ubytovaní mladí lidé z plzeňské diecéze a skupiny organizované salesiány, bylo rodin ochotných přijmout poutníky mnohem víc, než kolik jich bylo třeba. Jedna z nich proto k sobě velmi ráda přijala i dva novináře a vytvořila pro ně vynikající zázemí.

Biskup gól nedal

Téměř celý předprogram prožíval s mladými lidmi ze své diecéze i plzeňský biskup Tomáš Holub. „Přijetí, kterého se nám tu dostalo, i celá organizace mě nadchly. Místní lidé toho připravili mnohem více, než dokážeme spotřebovat. Mělo nás přijet víc,“ říká s úsměvem Tomáš Holub. Velmi silný zážitek si odnesl z návštěvy Osvětimi i z úvodní mše ve farnosti Strzybnica v Tarnovských Horách, kde měli zázemí během celého předprogramu. „Byla to mše, kterou jsem poprvé v životě sloužil v polštině a která byla velmi vřelá. Doplnila ji nádherná a spontánní modlitba chval - projev radostné a bezprostřední formy zbožnosti,“ líčí biskup.

S plzeňským generálním vikářem bydleli na faře ve Strzybnici. „Zapadli jsme tu do krásného kněžského společenství. Takovou farní rodinu zažívám poprvé. Bydlí tu místní kněz, emeritus i tři kaplani. Na snídani docházejí tři bohoslovci a občas i jedna řeholní sestra. Je dobré a inspirativní něco takového zažít,“ svěřuje se Tomáš Holub. Ten si našel čas i na sport, který je pro něj odpočinkem, ranní běh pak dokonce i jinou formu modlitby. Zapojil se také do česko-polského fotbalového zápasu, kde byl podle zúčastněných nejlepším hráčem českého výběru. „Kdepak, nebyl jsem nejlepší, gól dal Krzysztof (Dędek, generální vikář - pozn. red). Trochu jsem mu záviděl,” dodává s úsměvem biskup Holub.

Zpravodajství z SDM chystá v těchto dnech reportérka KT Alena Scheinostová. 

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Jak se vede církvi v Německu?

Setrvalý pokles významu, anebo důkaz stabilního postavení ve společnosti? Nově zveřejněné údaje o církvi v Německu dovolují oba výklady.

Téma: Neumím říkat „ne“

Věřící člověk snadno nabude dojmu, že je dobré vyhovět druhým, pomáhat, i když na to třeba zrovna nemá úplně čas a síly.

Bůh se mě dotkl ve vazbě

Vyzařuje z ní radost a důvěra v Boha. Když ji potkáte, nenapadlo by vás, že tato příjemná žena byla ještě před několika lety dealerkou drog. Zásadní zlom přišel ve vězení: Martina Karasziová.

(zdroj: KT)

 

Soubory ke stažení

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou