Ekumenická rada církví kondoluje k smrti P. Jacquesa Hamela

Datum publikace29. 7. 2016, 11.30

Přinášíme kondolenci Ekumenické rady církví k násilné smrti P. Jacquesa Hamela a odpověď předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky OP.

Foto: Kostel v Saint-Etienne-du-Rouvray, besopha, CC BY

Dopis generální sekretářky ERC Sandry Silné adresovaný České biskupské konferenci

V Praze dne 27. července 2016

Vážení bratři biskupové,

z pověření Předsedy Ekumenické rady církví v ČR bych za Ekumenickou radu církví v ČR chtěla vyjádřit lítost nad smrtí našeho bratra v Kristu, otce Jacquese Hamela, kněze ze Saint-Etienne-du-Rouvray. Násilná a zbytečná ztráta života Kristova služebníka, o. Hamela, nás bolí, stejně jako litujeme dalších zraněných při této události. V modlitbách vyprošujeme Boží ochranu pro společenství místního kostela a posilu při překonávání šoku, kterým krvavá podívaná pro zúčastněné jistě byla. V modlitbách a myslích držíme také další bratry a sestry v Kristu, kteří zahynuli násilnou smrtí při své službě.

V úctě a v Kristu

Sandra Silná

generální sekretářka

Odpověď předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky OP

V Krakowě, 29. července 2016

Vážení bratři a sestry,

spolu s ostatními biskupy, shromážděnými na právě probíhajících Světových dnech mládeže v Krakově, srdečně děkuji za Vaše gesto křesťanské soudržnosti vyjádřené v dopisu, který jsem včera obdržel.

Pařížského arcibiskup kard. Vingt-Trois při bohoslužbě za oběti ze Saint-Étienne du Rouvray mimo jiné řekl: „Naděje vepsaná Bohem do lidského srdce má jméno, to jméno je: život. Naděje má tvář, tvář Krista, který dává svůj život v oběť, aby lidé měli život v hojnosti. Naděje má záměr, záměr shromáždit lidstvo do jediného lidu, nikoli pomocí vyhlazování, ale přesvědčováním a naléháním na svobodu. To je ta naděje uprostřed zkoušek, která pro nás navždy zahrazuje cesty beznaděje, pomsty a smrti“.

Tuto naději chceme sdílet.

V Kristu

Kardinál Dominik Duka OP