Papežova nová exhortace Radost z lásky už i v českém prodeji

Datum publikace15. 8. 2016, 14.00

Papežova poslední exhortace o manželství a rodině ‚Radost z lásky‘ (v originále Amoris Laetitia) je již ke koupi i v českém jazyce. Vydává ji nakladatelství Paulínky, o překlad se postaral Jaroslav Brož. V ČR je k dostání za 99 Kč.

Exhortace, která je plodem dvou synodů o rodině, hned na první pohled překvapuje svou rozsáhlostí a členitostí. Papež vnímá rozmanitost příspěvků synodních otců „jako vzácný mnohostěn“ (AL, 4) a jasně zdůrazňuje, že jednotu v církvi nelze ztotožňovat s uniformitou: „Ne všechny věroučné, morální nebo pastorační diskuse musejí být vyřešeny zásahem magisteria. V církvi je přirozeně nezbytná jednota nauky a praxe, ale to nebrání, aby existovaly různé způsoby interpretace některých hledisek nauky nebo některých důsledků z ní plynoucích. Tak tomu bude až do doby, kdy nás Duch dovede k plnosti pravdy“ (AL, 3). Rozmanitost pohledů však neznamená, že lze upustit od věrnosti evangeliu. Naopak, posláním církve je neúnavné, byť často namáhavé, hledání věrnosti Kristovu poselství. Právě na tuto cestu papež zve všechny čtenáře exhortace – manželské páry i pastýře, lidi žijící v harmonických rodinách i ty, kdo zápasí s těžkostmi způsobenými ztroskotanými vztahy. Dokument je ukázkou praktické moudrosti pastýře, jenž se s pohledem upřeným ke Kristu nebojí sklánět k těm, kdo cestu za Kristem teprve klopýtavě hledají,“ píše se na obálce knihy.

Knihu již lze koupit v e-shopu online knihkupectví Paulínky, od dnešního odpoledne také přímo v pražském knihkupectví Paulínky a během týdne i v dalších knihkupectvích po České republice.

U příležitosti vydání českého překladu apoštolské exhortace se ve středu 7. září 2016 v 17.00 hodin uskuteční v pražském knihkupectví Paulínky (na Jungmannově nám. 18) její prezentace. Pozvání přijali překladatel dokumentu a biblista vyučující na Katolické teologické fakultě UK ThLic. Jaroslav Brož, vedoucí katedry pastorálních oborů na KTF UK doc. Aleš Opatrný a vedoucí Centra pro rodinu při Arcibiskupství pražském PhDr. Jana Šilhavá.

Autor článku: Zuzana Lášková