Zavražděný kněz je podle arcibiskupa z Rouenu mučedníkem

Datum publikace18. 8. 2016, 12.45

Arcibiskup města Rouen Mons. Dominique Lebrun je připraven zahájit proces blahořečení zavražděného kněze Jacquesa Hamela po uplynutí předepsané doby pěti let. P. Hamel je podle něj mučedníkem. Informoval o tom francouzský deník La Croix.

Foto: Diecéze Rouen

„Ve skutečnosti jsou zde dvě otázky: je mučedníkem? Myslím, že ano. Bude jeho mučednictví uznáno? To ještě nevím,“ uvedl arcibiskup. K možnému blahořečení podle něj nebude nutný zázrak, který se vyžaduje u beatifikace těch, kdo nezemřeli násilně pro svou víru. „Pro mučedníky zaujímá jejich věrnost tváří v tvář smrti místo zázraku,“ dodal Lebrun. „Smrt otce Jacquesa Hamela je konečným svědectvím o jeho víře v Ježíše, kterou stvrdil až do konce.“

Podle kanonického práva může zahájit proces blahořečení místní biskup po uplynutí pěti let od smrti člověka. V diecézní fázi se zkoumá život dotyčného či jeho pověst svatosti. Následně je spis zaslán do Říma. „Mnoho svědectví hovoří o věrné víře tohoto pastýře a o jeho dobrotě, i s uznáním, že měl chyby. Světec není člověk bez hříchu. Je to věřící, který vkládá svou víru v Pána Ježíše a uskutečňuje jeho učení, především přikázání lásky,“ řekl také Mons. Lebrun.

O slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna, se v celé Francii na výzvu tamějšího předsedy biskupské konference Mons. Georgese Pontiera rozezněly zvony. V tento den, který je v zemi pravidelně připomínán jako den modliteb za vlast, se věřící také modlili za oběti terorismu.

Jacques Hamel byl zabit dvěma muži hlásícími se k tzv. Islámskému státu 26. července 2016. Ozbrojenci vtrhli tehdy během slavení mše svaté do kostela v Saint-Étienne du Rouvray na severozápadě Francie a zajali několik rukojmích. Šestaosmdesátiletého kněze zavraždili a poté byli policisty zastřeleni.

(zdroj: La Croix, Église Catholique en France, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka