Papež odložil katechezi, s věřícími se modlil za oběti zemětřesení

Datum publikace24. 8. 2016, 11.00

Papež František během středeční generální audience vůbec poprvé odložil připravenou katechezi. S přítomnými věřícími se namísto toho modlil růženec za obyvatele střední Itálie, které v noci zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupňů Richterovy stupnice.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

„Skutečně velmi mě rozechvělo, když jsem slyšel starostu obce Amatrice, který říkal: ‚Naše obec již neexistuje‘, a když jsem se dozvěděl, že mezi oběťmi jsou i děti. A proto chci ujistit o modlitbě všechny tyto lidi (…). Chci jim také říci, že si mohou být jistí blízkostí a objetím celé církve, která vás chce v této chvíli přitisknout k sobě ve své mateřské lásce,“ řekl papež během dnešní generální audience.

Připravenou katechezi odložil římský biskup na příští týden. Jak uvádí portál Il Sismografo, dosud se během generálních audiencí nestalo, že by František učinil podobný krok. S přítomnými věřícími se namísto promluvy pomodlil bolestný růženec.

Italská biskupská konference mezitím oznámila, že uvolní okamžitou pomoc 1 milion euro na pomoc potřebným. Na neděli 18. září, kdy bude v zemi probíhat Národní eucharistický kongres, také tamější biskupové vyhlásili celostátní sbírku.

Dnes v noci v 3.36 hodin zasáhlo střední Itálii několik otřesů o síle až 6.2 stupně Richterovy stupnice. Zemětřesení si dosud vyžádalo nejméně 30 obětí, jejich počet se však rychle zvyšuje.

Co řekl papež František?

„Připravil jsem si dnešní katechezi, stejně jako každou středu během tohoto Svatého roku milosrdenství, o tématu Ježíšovy blízkosti. Avšak tváří v tvář zprávě o zemětřesení, které zasáhlo střední Itálii, zničilo celé oblasti a zanechalo za sebou mrtvé a zraněné, nemohu nevyjádřit svou velkou bolest a blízkost všem lidem, kteří se nachází v místech zasažených otřesy, všem, kdo ztratili své blízké, a těm, kdo jsou ještě otřeseni strachem a hrůzou. Skutečně velmi mě rozechvělo, když jsem slyšel starostu obce Amatrice, který říkal: ‚Naše obec již neexistuje‘, a když jsem se dozvěděl, že mezi oběťmi jsou i děti. A proto chci ujistit o modlitbě všechny tyto lidi z oblastí Accumoli, Amatrice a jinde, z diecéze Rieti, Ascoli Picena a z jiných částí v celém Laziu, Umbrii a Markách. Chci jim také říci, že si mohou být jistí blízkostí a objetím celé církve, která vás chce v této chvíli přitisknout k sobě ve své mateřské lásce, i objetím nás, shromážděných na tomto náměstí.

Děkuji všem dobrovolníkům a pracovníkům Civilní ochrany, kteří pomáhají těmto lidem. Prosím vás, abyste se připojili k mé modlitbě, aby Pán, kterého vždy zasáhla lidská bolest, potěšil tato sklíčená srdce a daroval jim pokoj na přímluvu blahoslavené Panny Marie. Nechme se v srdci zasáhnout společně s Ježíšem. Odložíme tedy na příští týden katechezi této středy a zvu vás, abyste se se mnou pomodlili za tyto naše bratry a sestry část růžence.“

(zdroj: Il Sismografo, SIR)

Autor článku: Ondřej Mléčka