Program cesty papeže Františka do Assisi, 20. září 2016

Datum publikace7. 9. 2016, 12.30

V úterý 20. září 2016 se papež František zúčastní setkání představitelů náboženství a kultury, jehož tématem bude mír ve světě. Přinášíme podrobný program cesty.

Foto: Stephan Kölliker / CC BY-SA

Papež František se v Assisi zúčastní programu posledního dne setkání „Žízeň po míru. Náboženství a kultury v dialogu”. Ve dnech 18. - 20. září budou ve městě sv. Františka probíhat panelové diskuze na téměř třicet témat, jako je např. náboženství a násilí; milosrdenství, jež proměňuje svět; konflikty a informace; solidarita mezi generacemi; společný život v Evropě.

Papež dorazí do Assisi v 11.05 hodin. V hlavním klášteře minoritů jej přivítá zdejší představený Mauro Gambetti, ekumenický patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup z Canterbury Justin Welby, antiochijský pravoslavný patriarcha Efrém II., zástupce muslimů a židů i nejvyšší představitel japonské buddhistické školy Tendai.

V odpoledních hodinách se budou na různých místech města konat modlitby za mír. Každému náboženství bude přitom vyhrazeno jedno místo, křesťané se pomodlí v dolní bazilice sv. Františka.

V 17.15 se na náměstí pod bazilikou uskuteční závěrečné setkání. Představitelé náboženství při něm pronesou projevy, vymění si znamení pokoje a podepíší výzvu k míru. Výzva bude předána dětem z různých zemí.

Podrobný program

10.30 Odlet z Vatikánu

11.05 Přílet na sportovní hřiště Migaghelli ve městě Santa Maria degli Angeli

Papeže zde přivítá Mons. Domenico Sorrentino, arcibiskup arcidiecéze Assisi-Nocera Umbra-Gualdo Tadino; Catiuscia Marini, prezidentka kraje Umbria; Raffaele Cannizzaro, prefekt Perugie; Stefania Proietti, starostka Assisi.

11.30 Příjezd ke Svatému konventu v Assisi

Papeže zde přivítá P. Mauro Gambetti, kustod Svatého konventu; Bartoloměj I., ekumenický patriarcha Konstantinopole; zástupce muslimů; Justin Welby, arcibiskup z Canterburry; Efrém II., syrsko-pravoslavný patriarcha Antiochie; zástupce židovství; nejvyšší představitel japonské buddhistické školy Tendai.

Všichni společně dorazí ke klášternímu nádvoří Sixta IV., kde již budou čekat zástupci církví a světových náboženství spolu s biskupy Umbrie.

12.00 Svatý otec jednotlivě pozdraví představitele

13.00 Společný oběd v klášteře, jehož se zúčastní také někteří lidé zasažení válkou.

Představený Komunity Sant´Egidio Marco Impagliazzo připomene 25. výročí patriarchátu Bartoloměje I.

15.15 Papež František se jednotlivě setká s:

• Bartolomějem I.
  • zástupcem islámu
  • arcibiskupem Justinem Welbym
  • patriarchou Efrémem II.
  • zástupcem židovství

16.00 Na různých místech proběhne modlitba za mír; křesťané z různých církví se pomodlí v dolní bazilice sv. Františka

17.00 Po modlitbě v bazilice vyjdou křesťané na přilehlé náměstí, kde se setkají se zástupci jiných náboženství a zaujmou místo na náměstí

17.15 Závěrečná ceremonie