Papež podepsal dokument o souladu církevních právních textů

Datum publikace16. 9. 2016, 12.30

Papež František podepsal apoštolský list formou motu proprio nazvaný De Concordia inter Codices, o souladu mezi kodexy kanonického práva. Ten má vnést větší jednotu mezi právní předpisy latinské církve a východních katolických církví, především v otázce křtu a manželství.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Dokument vznikl mimo jiné kvůli větší přítomnosti křesťanů z východních katolických církví na latinském území. „Vědělo se, že existovaly malé odlišnosti mezi oběma kodexy (tzn. právní knihy latinských a východních církví – pozn. red.), avšak problém vyšel více najevo v souvislosti s pohybem lidí a emigrací v poslední době,“ uvedl sekretář Papežské rady pro legislativní texty Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru.

Dokument, který podepsal papež František již 31. května 2016, avšak který byl zveřejněný teprve ve čtvrtek, upravuje celkem deset kánonů Kodexu kanonického práva latinské církve.

První změna se týká křtu a pravidel o tom, do které církve má být dítě zapsané, pokud patří rodiče do různých katolických církví. Dokument také stanovuje povinnost, aby latinský farář tuto příslušnost dítěte k církvi zapsat do křestních matrik.

Nové předpisy také umožňují, aby katolický kněz pokřtil dítě nekatolických rodičů, pokud o to požádají a nemají možnost požádat o křest vlastního kněze.

V otázce svátosti manželství se upřesňuje, že páry východního ritu nebo smíšené dvojice, v nichž jeden ze snoubenců pochází z latinské církve a druhý z východní, musí oddávat kněz, nikoliv jáhen. Toto pravidlo vychází vstříc právu východních církví, které neumožňují, aby obřad svátosti manželství vedl jáhen.

Papežská rada pro legislativní texty vydala také výklad kánonu 1041 o posouzení překážek pro kněžské svěcení. Překážky vzniklé spácháním zločinu (vražda, interrupce), jak to stanovuje Kodex kanonického práva, bude ordinář posuzovat rovněž u těch, kdo se dopustili takového skutku ještě před tím, než se stali katolíky.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka