Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Parolin vyzval v OSN k řešení kořenů a příčin migrační krize

Datum publikace21. 9. 2016, 14.15
TiskTisk

Vatikánský státní sekretář (obdoba předsedy vlády) Pietro Parolin vyzval na půdě OSN k řešení kořenů a příčin migrační krize. K nim patří války, nevhodný obchod se zbraněmi, chudoba nebo špatné životní prostředí. Přinášíme v plném znění Parolinův příspěvek, který pronesl v rámci kulatého stolu na summitu o migraci.

Foto: Roman Albrecht / Člověk a víra (výřez)

Summit OSN o uprchlících a migrantech proběhl 19. září v New Yorku. Kardinál Parolin, který na tomto setkání vedl delegaci Svatého stolce, vystoupil na kulatém stolu věnovanému příčinám migrace.

Příspěvek kardinála Pietra Parolina na kulatém stolu o příčinách migrační krize:

Pane předsedající,

během přípravné fáze tohoto summitu bylo věnováno velké úsilí a pozornost hledání trvalých řešení a účinnějších způsobů, jak sdílet odpovědnost tváří v tvář velkému pohybu uprchlíků a migrantů.

Je nutné řešit příčiny a kořeny migrační krize

Největší výzvou, před kterou stojíme, je však identifikovat kořeny a nasadit se v oblasti příčin, které nutí miliony lidí opustit své domovy, způsob své obživy, rodiny a země, riskovat holé životy své a svých blízkých při hledání bezpečí, míru a lepšího života v cizích zemích.

[Ve své zprávě 'V bezpečí a důstojnosti: řešení velkého pohybů uprchlíků a migrantů', uvedl generální tajemník OSN, že mezi příčiny pohybu uprchlíků patří 'konflikt, násilí, pronásledování, politické represe a další závažné porušování lidských práv.']

Primární příčina dnešní uprchlické a migrační krize je vytvořená lidmi: jmenovitě se jedná o války a konflikty. Jelikož lidská rozhodnutí vyvolávají konflikty a válku, je také v naší moci i v naší zodpovědnosti řešit tuto příčinu, která činí z milionů lidí uprchlíky, násilné migranty a vnitřně vysídlené osoby. Svatý stolec tedy žádá o společné nasazení jednotlivých vlád i mezinárodního společenství ve věci ukončení veškerého boje, nenávisti a násilí, a ve věci úsilí o dosažení míru a usmíření. Svatý stolec je nadále pevně přesvědčen – jak mnohokrát konstatoval papež František – že otevřené otázky musí být řešeny cestou diplomacie a dialogu (Setkání s diplomatickým sborem, 13. ledna 2014).

Nejvíce pronásledovanou věřící skupinou jsou křesťané

Kromě toho se příčinou vysílení v posledních letech stále více stává náboženské pronásledování. Ačkoli jsou jím těžce zasaženy i jiné náboženské skupiny, mnoho zpráv potvrzuje, že zdaleka nejvíce pronásledovanou věřící skupinou jsou křesťané. Tyto zprávy hovoří o „nábožensko-etnické čistce“, kterou papež František nazývá „formou genocidy“. Někteří z těchto pronásledovaných, a to i v zemích azylu, čelí útrapám v zařízeních pro uprchlíky. Nesmíme je opustit.

Přísnější kontrola výroby a prodeje zbraní tam, kde je pravděpodobné nelegální použití

Přípravný dokument k tomuto kulatému stolu správně zdůrazňuje, že k šíření konfliktu přispěla dostupnost a využívání zbraní s nízkou technologií, zejména v zemích a společnostech, kde je právní stát křehký a chudoba rozšířená.

Pane předsedající,

Svatý stolec opakovaně vyzýval k přísnému omezení a kontrole výroby a prodeje zbraní tam, kde je pravděpodobné jejich nelegální použití a to, že padnou do rukou nestátních subjektů. Šíření jakéhokoli druhu zbraní zhoršuje konfliktní situace a působí velké lidské i materiální ztráty, což vyvolává velké přesuny uprchlíků a migrantů a hluboce podkopává rozvoj a hledání trvalého míru.

Řešení základních příčin přesídlení národů vyžaduje sílu a politickou vůli. Jak řekl papež František, „znamená to, že je třeba nově promyslet zavedené zvyky a praktiky, počínaje záležitostmi zahrnujícími obchod se zbraněmi, poskytování surovin a energie, investování, strategie financování a udržitelného rozvoje a dokonce i vážnou metlu korupce“.

Odstranit další příčiny migrace jako chudoba a špatné životní prostředí

Konečně, Svatý stolec se cítí být nucen naléhavě upozornit na vážnou situaci migrantů prchajících ze situací extrémní chudoby a degradace životního prostředí.

I když nejsou tito lidé uznáváni mezinárodními úmluvami jako uprchlíci, a nemají tak žádnou zvláštní právní ochranu, přesto velmi trpí a jsou nejvíce zranitelní obchodováním s lidmi a různými formami lidského otroctví.   

Z tohoto důvodu bychom měli - v našem úsilí účinně řešit hlavní příčiny velkého pohybu uprchlíků a jiných nucených migrantů - usilovat o odstranění strukturálních příčin chudoby a hladu, dosažení významnejších výsledků v ochraně životního prostředí, zajištění důstojné a produktivní práce pro všechny, poskytnutí přístupu ke kvalitnímu vzdělání, a zajištění náležité ochrany rodině, která je základním prvkem v lidském a společenském rozvoji.   

Děkuji, pane předsedající. 

(mezititulky redakční)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou