Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Katolicko-pravoslavná komise schválila dokument o primátu a synodalitě v církvi

Datum publikace23. 9. 2016, 10.30
TiskTisk

Katolicko-pravoslavná smíšená komise, která jednala 15. – 22. září v italském Chieti, schválila dokument o primátu (vedoucí úloha římského biskupa) a synodalitě v církvi prvního tisíciletí.

Ilustrační foto: Bohumil Petrik / CNA

Dokument nazvaný „Synodalita a primát v prvním tisíciletí: na cestě k společnému porozumění ve službě jednoty církve“ schválili na konci týdenního jednání všichni zástupci katolické a čtrnácti pravoslavných církví. Pouze gruzínská pravoslavná církev měla námitky k některým pasážím. Tyto výhrady budou publikovány v samostatné poznámce.

„K přípravě dokumentu vedla dlouhá cesta,“ uvedl podsekretář Papežské rady pro jednotu křesťanů Andrea Palmieri. „Vyžádala si prohloubení této velmi delikátní tématiky, která se dotýká samotného srdce sporu mezi katolíky a pravoslavnými. Dokument je proto nutné považovat za výchozí bod pro jednu fázi dialogu.“

Diskuze o primátu neprobíhala pouze na akademické úrovni. Mezi probíranými tématy patřilo například to, jaký má synodalita a primát dopad na hlásání evangelia.

„Je třeba mít na paměti, že se jedná o dialogický dokument,“ dodal Palmieri. „Dokumenty mezinárodní smířené komise totiž nejsou svojí povahou teologickými spekulativními traktáty, v nichž by bylo systematicky předloženo kompletní učení církve. Nenárokují si ani to, že by přinášely nové postoje v nauce. Jedná se jednoduše o výsledek práce komise, který se nabízí církvím jako pomoc na cestě k vytvoření plné jednoty.“

Text také nenabízí doktrinální kompromisy mezi pravoslavným pojetím, které klade důraz na rovnost patriarchů, a katolickým, jež vyzdvihuje vedoucí úlohu papeže. Spíše ukazuje, jak se oba aspekty vzájemně nevylučují, nýbrž doplňují. „To umožní křesťanům Východu a Západu poznat do hloubky vzájemné tradice a také se z nich poučit. Zůstáváme přitom věrní základnímu principu ekumenického dialogu, který spočívá ve vzájemném obdarování se,“ řekl také Palmieri.

Papež František podpořil práci komise při setkání s delegací konstantinopolského patriarchátu 27. června 2015, kdy uvedl, že „pozorné zkoumání skutečnosti, jak se v církvi pojí synodalita a služba toho, který předsedá, je významným příspěvkem ve vztahu mezi našimi církvemi“.

Příští setkání teologické komise je naplánované na začátek roku 2017.

Smíšenou mezinárodní komisi pro dialog mezi katolickou církví a pravoslavnou církví ustavil v roce 1979 Jan Pavel II. Od té doby publikovala již pět dokumentů.

(zdroj: Avvenire, Chiesa di Chieti)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou