Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Poutníci ze Svitavska: Blahořečení P. Unzeitiga pomůže prohloubit víru

Datum publikace27. 9. 2016, 13.30
TiskTisk

Přes dvě stovky poutníků z ČR se vydaly na mši svatou, při které byl v bavorském Würzburgu v sobotu 24. září 2016 blahořečen mučedník P. Engelmar Hubert Unzeitig (1911 – 1945), rodák z Hradce nad Svitavou.

Foto: Petr Fojtík)

Blahořečení kněze, kterého papež František prohlásil počátkem tohoto roku mučedníkem, se zúčastnilo více než sto věřících z Unzeitigovy rodné farnosti Hradec nad Svitavou a svitavského děkanátu. Ve třech autobusech putovali z česko-moravského pomezí do Würzburgu v noci z pátku na sobotu lidé různého společenského postavení a různých povolání, od nejmenších dětí po osmdesátníky. Připojilo se k nim také patnáct bohoslovců olomouckého kněžského semináře, další lidé pro cestu využili vlastní dopravu.

Dopoledne poutníci navštívili ve Würzburgu chrám Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, kde sídlí mariannhillští misionáři a kde jsou uloženy ostatky P. Engelmara Unzeitiga, který k této misijní kongregaci patřil. Patnáct českých kněží z řad poutníků pak v poledne přijal na radnici primátor města. „Přijetí ve Würzburgu bylo na všech místech, která jsme navštívili, fantastické. Jak v mariannhillském klášteře, kde je v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova uložen popel blahořečeného Engelmara, tak v katedrále sv. Kiliána nebo na radnici města. Organizace akce byla promyšlena do všech detailů,“ pochvaloval si svitavský děkan P. Václav Dolák, který byl jako jeden z mála mezi mnoha desítkami přítomných kněží pozván ke koncelebraci beatifikační slavnosti.

Z biskupů byl přítomen českobudějovický biskup Vlastimil Kročil, v jehož diecézi P. Unzeitig působil, dále českokrumlovský vikář a kanovník P. Václav Pícha či P. Jan Špaček z Horní Plané, který spravuje také farnost Zvonkovou – Unzeitigovo působiště. Olomouckou arcidiecézi, na jejímž území se nově blahoslavený kněz narodil, zastupoval prostějovský děkan P. Aleš Vrzala. Na slavnosti byl rovněž přítomen český ministr kultury Daniel Herman a představitelé místních samospráv ve Svitavách a Hradci nad Svitavou.

Při mši zněla i čeština

Ve 14.00 hodin pak byla v katedrále sv. Kiliána zahájena vlastní beatifikace. Předsedal jí würzburský biskup Friedhelm Hofmann, přítomen byl také papežský delegát a prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinál Angelo Amato, dále apoštolský nuncius v Německu arcibiskup Nikola Eterović, generální představený kongregace mariannhillských misionářů P. Damian Weber z Říma a další biskupové z Německa a Jižní Afriky.

Hosty z České republiky velmi potěšilo, že druhé čtení a rovněž jedna z přímluv zazněly v češtině, český text ostatních čtení měli k dispozici v rozdávané brožuře.

Radostné pocity si z Německa odvážel Miloš Cvrkal. „Význam P. Unzeitiga přesahuje hranice regionu i naší země,“ je přesvědčen muž, který se o kněze-mučedníka zajímá už dlouho a zapojil se i do příprav pouti. S přáteli už dříve opakovaně navštívil poslední Unzeitigovo působiště v Zadní Zvonkové na Šumavě a do Würzburgu se vydali už před lety, když tamní katedrále věnovali mučedníkovu sochu. „Dnešní blahořečení byl ten nejlepší dárek k mým narozeninám,“ svěřil se a dodal: „Velkou vděčnost za přijetí českých poutníků si zaslouží především sdružení Ackermann-Geimeinde, které s organizací pomáhalo.“

Nejstarší účastnicí pouti byla paní Benešová ze Svitav. „Mé dojmy z pouti jsou jedinečné a jsem moc ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit, i když to bylo fyzicky náročné,“ svěřila se šestaosmdesátiletá žena a dodala: „Würzburg je krásné a poklidné město. Setkala jsem se tu s několika německými rodáky ze Svitavska, kteří jsou roztroušení po celém Německu.“

Setkání s bývalými obyvateli své obce prožil také Martin Matoušek z Unzeitigova rodiště, Hradce nad Svitavou. „Přijetí bylo vřelé, němečtí farníci byli moc milí a příjemní. Zcela spontánně nás oslovovali a živě se o nás zajímali. Dokonce jsme se setkali s několika rodáky německého původu z Hradce nad Svitavou,“ popisuje muž.

Beatifikace oživí víru

Pozitivní dojmy si z pouti odváželi také Pavel a Hana Ingrovi ze Svitav: „Velmi se nám líbilo u mariannhillských misionářů, kteří na nás působili velice pozitivním dojmem a byli moc milí. Dostalo se nám všude vřelého přijetí, místní byli velmi příjemní a komunikativní,“ shrnují. Postava blahoslaveného otce Unzeitiga má podle nich velký potenciál: „Možná si ještě ani neuvědomujeme, co pro nás může znamenat,“ říkají.

A podobné naděje vkládají do beatifikační slavnosti také Petr a Hana Čížkovi z Hradce nad Svitavou: „Myslíme si, že beatifikace otce Unzeitiga, našeho rodáka, bude mít vliv na prohloubení víry v naší obci a bude nás povzbuzovat,“ jsou přesvědčeni. I oni si pochvalují vřelé přijetí v Německu, zejména ze strany bývalých obyvatel Sudet. „My jsme je na oplátku pozvali do rodného domu P. Unzeitiga. Otec Engelmar pomáhal v koncentračním táboře zejména ruským zajatcům, nezajímalo jej, že jsou jiné národnosti než on, a pomáhal jim s láskou,“ dodávají.

Další informace a fotografie naleznete na webu olomouckého arcibiskupství.

(zdroj: www.ado.cz)

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou